Kredyt kupiecki - tanie rozwiązanie dla firm

2014-05-15 09:07:00

Prowadzenie własnej firmy często wymaga korzystania z różnego rodzaju kredytów. Jedną z tańszych opcji finansowania działalności pozostaje kredyt kupiecki.

Kredyt kupiecki to niezwykle interesujące rozwiązanie, które jest przydatne zwłaszcza w przypadku firm wykonujących usługi i sprzedających towary z odroczonym terminem płatności. Zasada jego działanie jest niezwykle prosta. Kredyt kupiecki, nazywany także kredytem towarowym lub handlowym to bowiem nic innego, jak tylko zgoda sprzedającego na otrzymanie środków pieniężnych za wykonaną usługę lub sprzedany towar w późniejszym okresie, ustalonym w umowie lub na fakturze jako odroczony termin płatności. Jego ogromną zaletą są niskie koszty i możliwie najmniej skomplikowane procedury.

W praktyce kredyt kupiecki jest najpopularniejszą formą pozabankowego finansowania działalności przedsiębiorstw i jest obecny w zdecydowanej większości branż. Dzięki niemu przedsiębiorca, który nie jest w stanie zapłacić za towar np. do własnego sklepu gotówką, może zapełnić półki produktami otrzymanymi na zasadzie kredytu kupieckiego. Choć termin odroczonej płatności nie przekracza zwykle 30 dni, to mimo wszystko jest to okres, który pozwala kupującemu (przedsiębiorcy, któremu udzielony został kredyt kupiecki) zarobić na sprzedaży otrzymanych w ten sposób towarów i uregulować należność względem sprzedającego (firmy, która udzieliła kredytu kupieckiego).

Najważniejszą zaletą kredytu kupieckiego jest jego niski koszt. W zdecydowanej większości przypadków nie ma tu bowiem mowy o dodatkowym oprocentowaniu kredytu. Kupujący płaci tylko i wyłącznie za towary, które zakupił po cenie znanej od samego początku. Można więc powiedzieć, że koszty w przypadku kredytów kupieckich nie istnieją. Te mogą się pojawić dopiero w przypadku niewywiązania się z umowy i przekroczenia terminu płatności. W takiej sytuacji kosztem mogą być odsetki określone w umowie lub karne opłaty za przekroczenie tego terminu. Z punktu widzenia kupującego kosztem może też być brak rabatu na dany towar, który zostałby udzielony w sytuacji natychmiastowej płatności gotówką. Mimo wszystko kredyt kupiecki okazuje się tańszym rozwiązaniem od kredytów bankowych, na czele z kredytami obrotowymi. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca sprzedający nam towary sam zdecyduje, czy zechce udzielić nam kredytu kupieckiego. Może on też wymagać od nas zabezpieczeń w spłacie kredytu.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam