Szukamy taniego kredytu dla mikroprzedsiębiorstwa

2014-05-14 08:50:00

Kredyty to naturalna forma finansowania działalności przedsiębiorstw. Niestety, w przypadku małych firm koszty wsparcia bankowego mogą być zbyt duże. 

Mikroprzedsiębiorstwa to jedna z największych grup przedsiębiorstw istniejących na rynku polskim. Według wielu osób to właśnie one napędzają gospodarkę. Paradoksalnie to one jednak zmagają się często z największymi problemami finansowymi. Dlatego też idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób prowadzących tego typu działalność wydają się być różnego rodzaju kredyty. W takich sytuacjach liczy się jednak każda złotówka, dlatego warto znać zasady, jakimi należy kierować się podczas ubiegania się o kredyt.

Najważniejszą kwestią w przypadku mikroprzedsiębiorstw jest dokładne określenie swoich potrzeb. Jeśli potrzebujemy środków na bieżącą działalność, najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt obrotowy, a ten może być udzielony w różnych formach, np. jako linia kredytowa na rachunku bieżącym. Często środki z kredytu są niezbędne do poczynienia inwestycji, których celem jest dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Tutaj rozwiązaniem są kredyty inwestycyjne. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną propozycję, warto rozważyć kilka możliwości. Często banki oferują bowiem kredyty z dofinansowaniem, które znacznie zmniejszają koszt całej operacji. Dotacje przyznawane są najczęściej firmom z sektora MSP, jednak ich przydział zależeć też może od lokalizacji naszej firmy (regionu, w którym jest jej siedziba). Inną ewentualnością w przypadku inwestycji związanej z budową np. magazynów, biur i innych obiektów tworzonych na potrzeby firmy, są kredyty hipoteczne dla firm.

Koszty udzielonego wsparcia kredytowego zależą w większości przypadków od kondycji finansowej przedsiębiorstwa. W celu uzyskania możliwie najlepszych warunków spłaty kredytu warto negocjować. W przypadku firmy taka ewentualność istnieje zawsze, choć należy liczyć się z tym, że niezbędne będzie posiadanie odpowiednich argumentów, a te powinny znajdować się przede wszystkim w naszych sprawozdaniach finansowych. Jeśli zależy nam na najtańszej pożyczce, ciekawym rozwiązaniem są także pożyczki hipoteczne. Wymagają one wprawdzie zabezpieczeń w postaci hipoteki na nieruchomości, jednak gwarantują najniższe koszty obsługi zobowiązania i możliwość zdecydowania się na długi okres spłaty. Dodatkowo środki z tego tytułu można przeznaczyć na dowolny cel.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam