Gdy pojawiają się problemy ze spłatą kredytu...

2014-05-16 19:26:00

Kredyt może być ogromnym wsparciem, ale też zagrożeniem wynikającym z problemów z regulowaniem miesięcznych rat. Co zrobić, kiedy takie kłopoty się pojawią?

Wiele osób zaciągających kredyty czyni to w sposób nie do końca przemyślany. Uważają, że otrzymane wsparcie finansowe jest tylko i wyłącznie korzyścią dla ich domowego budżetu, a sama spłata nie będzie stanowiła problemu. Przecież nawet bez kredytu trzeba posiadać odpowiednie dochody, więc zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie, aby móc radzić sobie i z ratami, i z własnymi potrzebami finansowymi. Rzeczywistość w takich przypadkach często jednak przerasta możliwości kredytobiorcy.

Jeśli jednak podchodzimy do sprawy pożyczania z banków zdecydowanie poważniej, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, jaka wysokość miesięcznej raty będzie dla nas odpowiednia. Oznacza to, że poza bieżącymi wydatkami i ratami będziemy w stanie regularnie odkładać nawet niewielką część pieniędzy. Takie oszczędności w pewnym momencie mogą okazać się zbawieniem. Inną ważną decyzją jest zakup ubezpieczenia. Choć oczywiście zwiększy on nieco koszt kredytu, to w trudnej sytuacji może się okazać, że koszt ten był niczym w stosunku do korzyści, jakie otrzymaliśmy. Zanim jednak zdecydujemy się na dane ubezpieczenie, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego warunkami.

Jeśli już zaciągnęliśmy kredyt i okazuje się, że jego spłata przysparza nam coraz więcej trudności, z pewnością nie powinniśmy załamywać rąk. Najważniejsza będzie szybka decyzja o podjęciu odpowiednich kroków mających na celu wyjście z problemów. W pierwszej kolejności warto prześwietlić domowe wydatki i wykreślić z budżetu wydatki, które nie są niezbędne do przeżycia. W ten sposób można zaoszczędzić miesięcznie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent miesięcznych wydatków. Jeśli nawet to nie pomoże, możemy wystąpić z wnioskiem do banku o tzw. wakacje kredytowe. Dzięki nim może nam się udać uzyskać choćby dwumiesięczny urlop od spłaty kredytu, a to samo w sobie może generować środki na wyprostowanie sytuacji finansowej i łatwiejsze wejście w kolejne miesiące.

W przypadku kredytów bankowych rozwiązaniem mogą być też kredyty konsolidacyjne lub refinansowe. W wielu przypadkach oznaczają one wyższy całkowity koszt kredytu, jednak dzięki, np. wydłużeniu okresu spłaty, pozwalają znacznie obniżyć wysokość miesięcznej raty. Oczywiście spłacanie kredytu kolejnym kredytem musi być bardzo odpowiedzialną decyzją, gdyż jest to łatwa droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Aby nie popełnić błędu, warto zaangażować do pomocy doradcę finansowego, który z pewnością wskaże nam najkorzystniejsze rozwiązania. 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam