Uzyskanie kredytu dla nowej firmy prostsze niż myślisz

2014-05-15 17:07:00

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to często kłopot z jej finansowaniem. W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą być kredyty bankowe, które udzielane są nawet na start.

Wejście na rynek z nową działalnością i ubieganie się o kredyt, który miałby pomóc w osiągnięciu sukcesu, to w przekonaniu wielu młodych przedsiębiorców marzenie ściętej głowy. Wydaje się bowiem, że firma bez udokumentowanych przychodów i właściwej płynności finansowej nie może liczyć na pomoc banków, które na pierwszym miejscu stawiają przecież bezpieczeństwo własnych środków. W rzeczywistości na rynku usług finansowych znajdziemy coraz więcej instytucji, dla których finansowanie nowych przedsiębiorstw nie stanowi problemu.

W wielu bankach jednym z podstawowych warunków dla firm ubiegających się o kredyt jest wykazanie się odpowiednim stażem działalności. Ten najczęściej wynosi około 12 miesięcy, co wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem dla możliwości oceny wypłacalności klienta (z punktu widzenia samego banku). Większość tzw. startupów nie jest bowiem w stanie osiągnąć takiego wieku i kończy swoją przygodę z biznesem właśnie w ciągu pierwszego roku od momentu rozpoczęcia działalności. Jeśli jednak firmie uda się przetrwać pierwszy rok, później powinno być już łatwiej. Na szczęście dla młodych przedsiębiorców istnieją też banki, które wychodzą z założenia, że z odpowiednim wsparciem finansowym początkująca firma będzie miała zdecydowanie większe szanse na odniesienie sukcesu. W gronie tych instytucji znajduje się miedzy innymi Idea Bank, FM Bank PBP, PKO BP czy Bank BPS. W tych bankach firmy ze stażem od 0 do 3 miesięcy mogą liczyć na wsparcie finansowe, które zdecydowanie ułatwi im rozpoczęcie przygody z własnym biznesem.

Choć samo otrzymanie kredytu nie jest obecnie problemem dla młodych firm, to muszą się one jednak liczyć z faktem, że kwota takiego kredytu nie będzie wysoka. Najczęściej górny limit będzie wynosił około kilkunastu tysięcy złotych. W większości przypadków należy też liczyć się z odpowiednimi zabezpieczeniami lub koniecznością skorzystania z dodatkowych produktów banku. Tym może być rachunek firmowy, ale też np. korzystanie z usług oferowanych przez bank wspomagających prowadzenie rachunkowości firmy. Wbrew pozorom nie musi oznaczać to tylko i wyłącznie dodatkowych kosztów. Wprost przeciwnie, może to być niezbędna pomoc w drodze na szczyt.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam