Kredyt w koncie czy gotówkowy?

2014-05-14 10:11:00

W wyniku różnych, nieprzewidzianych zdarzeń losowych lub wskutek chęci realizacji planów często jesteśmy zmuszeni skorzystać z kredytów bankowych. Zanim to zrobimy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, który kredyt jest lepszym rozwiązaniem.

Banki oferują wiele urozmaiconych produktów kredytowych, które są w stanie odpowiadać na różne potrzeby klientów. Często są to kredyty celowe, które znacznie ograniczają możliwości swobodnego rozporządzania otrzymanymi pieniędzmi. Dlatego najpopularniejszym rozwiązaniem są kredyty gotówkowe, posiadające alternatywę w postaci kredytów w koncie. Oba produkty jednak znacznie się od siebie różnią.

Kredyt gotówkowy to najpowszechniejsza forma kredytu. Środki w ramach niego otrzymane można przeznaczyć na niemal każdy cel konsumpcyjny, a warunki spłaty są znane i jasne już od pierwszego dnia. Dodatkowo kredyty takie mogą być udzielane na wysokie kwoty, rzędu nawet ponad 100 tysięcy zł. W celu otrzymania takiego zastrzyku gotówki wystarczy udać się do banku, wypełnić odpowiedni wniosek, udokumentować źródło dochodu i czekać na rozpatrzenie sprawy. Po pozytywnej weryfikacji pieniądze mogą trafić na nasze konto już po kilku minutach.

Alternatywą dla kredytów gotówkowych są kredyty w koncie osobistym. Jest to nic innego, jak popularne kredyty odnawialne. W tym przypadku bank określa nasz limit kredytowy, który zostaje przypisany do rachunku osobistego. Oznacza to, że w sytuacji, gdy na naszym koncie znajduje się np. 1500 zł, a dostępny limit wynosi 3000 zł, to do naszej dyspozycji w każdej chwili pozostaje 4500 zł. Po wykorzystaniu własnych środków zaczynamy automatycznie wykorzystywać kredyt. Jego spłata odbywa się automatycznie po uzupełnieniu środków na koncie. Dodatkowo odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej części limitu i przez czas, który potrzebowaliśmy na jego uregulowanie. Zaletą takiego rozwiązania jest błyskawiczny dostęp do pieniędzy.

Oba rozwiązania wydają się być atrakcyjne, jednak w odmiennych sytuacjach. Kredyt gotówkowy będzie lepszy w przypadku większych kwot i pozwoli jasno zaplanować wydatki związane z opłacaniem rat. Kredyt w koncie będzie pomocny w przypadku mniejszych wydatków ze względu na całodobowy dostęp do dodatkowych funduszy i ich automatyczną spłatę.

Ilona Maciejuk