Preferencyjne kredyty dla rolników ciągle dostępne

2014-05-14 15:00:00

Z kredytów preferencyjnych mogą korzystać także rolnicy. Sprawdź, na jakich warunkach.

Kredyty preferencyjne dla rolników oznaczają dopłaty rządowe do standardowych kredytów rolniczych, stricte dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Taka możliwość istnieje od wielu lat i w 2014 roku również funkcjonują takie dopłaty do oprocentowania. To korzystna dla rolników forma finansowania gospodarstw rolnych, które chcieliby oni rozwijać.

Cel wspomnianych kredytów preferencyjnych może być różnorodny, poczynając od rozwoju produkcji rolnej i przetwórstwa produktów rolnych, poprzez zakup gruntów rolnych, urządzanie gospodarstw rolnych, zakup nieruchomości, usuwanie skutków klęsk żywiołowych albo finansowanie nowych inwestycji.

Adresaci preferencyjnych kredytów rolniczych

Rolnicze kredyty preferencyjne są dostępne również dla rolniczych spółek osobowych i kapitałowych oraz dla rolników prowadzących własne gospodarstwa rolne. Ponadto mogą się o nie starać duże przedsiębiorstwa przetwórstwa produktów rolniczych. Comperia.pl informuje wszystkich zainteresowanych, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotacje do kredytów rolniczych i w jakich bankach rolnicy powinni szukać takich kredytów.

Aby otrzymać dopłaty do kredytów rolniczych, trzeba spełnić wiele formalności. Dofinansowanie do modernizacji gospodarstwa rolnego może wynosić najwyżej do 40 proc. kosztów. Na wyższe dofinansowanie mogą liczyć gospodarstwa specjalizujące się w przetwórstwie produktów rolnych oraz rolnicy potrzebujący środków finansowych na likwidację szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych. Dopłaty do takich kredytów mogą sięgać nawet do 80 proc. szkód. Najczęściej ARiMR współpracuje w takich sytuacjach z bankami spółdzielczymi, bankiem BGŻ, ING Bankiem Śląskim, BZ WBK czy Pekao S.A.

Dokumentacja i warunki otrzymania kredytu

Rolnicy ubiegający się o kredyty preferencyjne powinni wiedzieć, że należy przygotować odpowiednie dokumenty. Zadanie jest czasochłonne i wymaga skompletowania wielu materiałów. Opłaca się natomiast o wiele bardziej niż sięganie po standardowe kredyty bez dopłat.

Kredyty preferencyjne dla rolników są nie tylko tańszymi kredytami, ale udzielanymi również na preferencyjnych warunkach z prolongatami, przy regulacji całości lub części kredytu oraz odroczeniami spłaty. Wiedzę na ten temat rolnicy mogą uzyskać bezpośrednio w instytucjach, które udzielają takich kredytów.

Emilia Kasińska