Skąd wziąć kredyt na otwarcie firmy?

2014-05-06 17:45:00

Finansowanie własnej działalności gospodarczej nie jest sprawą prostą, ale jeszcze trudniej jest znaleźć firmie środki na start, nawet gdy mowa o kredycie. Skąd więc wziąć pieniądze na rozpoczęcie biznesu?

Gdy osoba rozpoczynająca prowadzenie własnej działalności gospodarczej chce skorzystać z bankowego kredytu, może spotkać ją niemile rozczarowanie, bowiem najczęściej banki są bardzo ostrożne w pożyczaniu początkującym firmom. Ostatecznie przecież nie mają pewności, że biznes rozpoczynany przez kredytobiorcę zacznie przynosić zyski. Jeśli tak się nie stanie, może on szybko utracić płynność finansową, nie mogąc spłacać kolejnych rat.

Niedawny kryzys światowy sprawił, że finansowanie firm było stało się jeszcze bardziej wątpliwym biznesem, ponieważ zbyt wiele firm nie radziło sobie z sytuacją na rynku i bankrutowało, wskutek czego bankom później trudno było odzyskać swoje pieniądze. Na szczęście sytuacja finansowania młodych firm się powoli zmienia, choć nadal, by mieć największe szanse na wsparcie pieniężne z banku, najczęściej firma musi działać na rynku co najmniej 6-12 miesiąc. Od tego warunku odstąpił jednak Idea Bank, który jest jedną z niewielu instytucji godzących się udostępniać kredyty początkującym przedsiębiorcom.

Idea Bank przygotował dla osób decydujących się na własny biznes Kredyt na Start, który pomoże w budowie własnej firmy. Jeżeli ktoś nie posiada własnych środków finansowych na ten cel, to powinien zapoznać się z ofertą tego banku. Nie dość, że bank oferuje pożyczkę do nawet 350 tys. zł, to nawet przez okres 12 miesięcy może opłacać za przedsiębiorcę składki ZUS do kwoty 400 zł miesięcznie. Okres kredytowania w może tymczasem wynosić nawet 10 lat.

Nie jest to jedyna oferta tego banku przeznaczona dla firm rozpoczynających swoją działalność, bowiem w ofercie kredytowej Idea Bank znajduje się również Bezzwrotna Pożyczka nawet do 25 tys. zł. W tym przypadku firma spłaca tylko odsetki i jeżeli wywiązuje się ze spłaty, kapitał może zostać umorzony.

Decydując się na własną działalność gospodarczą, należy wszystko dokładnie przeliczyć i zaplanować. Może się przecież okazać, że na raty kredytu jednak nie będzie nas stać, co może przyczynić się do rychłej upadłości firmy. Jeśli jednak mamy pewność, że praca na własną rękę będzie się nam opłacać, warto przed udaniem się do banku opracować odpowiedni biznesplan, którego przedstawienie z pewnością pomoże w pertraktacjach z bankiem na temat warunków kredytowania.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam