Przygotowania do budowy domu na kredyt

2014-05-23 16:03:00

Aby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu, trzeba wcześniej odpowiednio się do tego przygotować.

Kredyty na budowę domów są specyficznymi kredytami branży hipotecznej, ponieważ praktycznie do zakończenia budowy nie mają żadnych zabezpieczeń. Zabezpieczeniami są budowane nieruchomości. Dlatego banki tak szczególną rolę przykładają do badania zdolności kredytowych starających się o kredyty na budowę oraz do badania poszczególnych etapów późniejszej budowy; dlatego też tak szczegółowo analizują, na co wydawane są pieniądze z kredytów i rozliczają z tego inwestorów.

Przed podjęciem decyzji o budowie domu na kredyt ważne by wnioskodawcy dokładnie zbadali i przeanalizowali nie tylko oprocentowanie, wysokość prowizji czy terminów spłat, ale również informacje o możliwości uzyskania karencji w spłacie kredytu, czyli okresie przeznaczonym na zakończenie budowy. Analizę oraz wybór kredytu hipotecznego na budowę domu najlepiej pozostawić w gestii fachowców, czyli doradców finansowych, którzy wiedzą, jaką ofertę najlepiej wybrać, jak dopasować kredyt do sytuacji wnioskującego o finansowanie klienta oraz pomogą w zebraniu odpowiednich dokumentów i doprowadzeniu sprawy kredytu do końca.

Przygotowując się do budowy domu i jednocześnie do starań o kredyt na ten cel, trzeba uwzględnić konieczność zakupu działki (co też jest dużym wydatkiem) oraz zebranie jak największego wkładu własnego. Na razie minimalny wkład własny wynosi 5 proc., ale istnieją banki, które żądają nawet 20 proc. Im jest on wyższy, tym lepiej dla potencjalnych kredytobiorców. Przygotowujący się do pozyskania kredytu na budowę własnych domów muszą też wiedzieć, że jest wiele banków, które nadzorują budowy i szczegółowo sprawdzają stan zaawansowania realizowanych inwestycji, a to kosztuje. Inspekcje trwające przez cały okres budowy kosztują nawet do 400 zł.

Inwestorzy powinni być przygotowani na kontrole rachunków i faktur. Na tej podstawie wiele banków rozlicza etapy budowy. Na co mogą liczyć inwestorzy, którym nie udało się zmieścić w terminach zakończenia budowy wyznaczonych przez banki? Jeżeli tylko inwestorzy zaczynają przeczuwać, że nie zdążą z terminem zakończenia budowy z przyczyn od nich niezależnych, powinni jak najszybciej zgłosić ten fakt w banku. Muszą się jednak liczyć z tym, że banki bardzo rzadko przedłużają terminy zakończenia budów.

Na co powinniśmy zatem zwracać uwagę podczas starania się o kredyt na budowę domu? Z pewnością na koszty, terminy zakończenia budowy, terminy spłaty kredytów, sposoby rozliczania się z bankami oraz formalności związane z wypłatą kolejnych transz.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam