Planujesz duży kredyt? Wybierz pożyczkę hipoteczną

2014-04-23 12:36:00

Gdy planujemy zaciągnąć kredyt na wysoką kwotę, najlepiej wybrać tanią pożyczkę hipoteczną.

Duży kredyt to najczęściej kredyt powyżej 100 tys. zł. Zwykle wiąże się on z długim okresem spłaty, a także stosunkowo wysokimi ratami. Najczęściej na tego typu kredyty decydują się konsumenci, którzy mają w planach remont domu lub potrzebujący pieniędzy na kupno nieruchomości. Kolejną grupą osób zainteresowanych dużymi kredytami są konsumenci zamierzający nabyć drogi samochód lub drogie maszyny np. na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Do tego grona należy też dołączyć przedsiębiorców, którzy biorą duże kredyty na inwestycje, a także na bieżące finansowanie.

Skupiając się na klientach indywidualnych, można stwierdzić, że w sytuacji, kiedy chcą oni wziąć duży kredyt, najlepszą opcją jest pożyczka hipoteczna. Dlaczego? Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj pożyczki, która posiada z góry określone zabezpieczenie. Banki stosują takie rozwiązanie, ponieważ zmniejsza ono ryzyko kredytowe. Co interesujące, pożyczka hipoteczna zmniejsza ryzyko niespłacenia długu dla obu stron. W takiej sytuacji również klient jest bardziej bezpieczny. Jeśli nie uda mu się spłacić należności, to nie będzie musiał szukać na siłę środków na pokrycie długu, tylko odda w zamian zastawioną nieruchomość. Pożyczki hipoteczne, z racji tego, że mają taką, a nie inną formę zabezpieczenia, oznaczają, że jako konsumenci możemy liczyć na lepsze warunki finansowe. Decydując się na ten rodzaj finansowani otrzymamy nie tylko możliwość spłaty wierzytelności w długim czasie, ale również bardzo dobre warunki finansowe (niskie oprocentowanie, niskie opłaty dodatkowe). Gdybyśmy wzięli np. standardowy kredyt gotówkowy na kwotę 100 tys. zł, to zapłacilibyśmy za niego znacznie więcej niż w przypadku pożyczki hipotecznej.

Reasumując, pożyczki hipoteczne warto wybierać przede wszystkim dlatego, że są one atrakcyjniejsze finansowo (ze względu na niższe oprocentowanie) dla kredytobiorcy. W porównaniu z innymi alternatywami formami kredytowania wyjdziemy na nich lepiej finansowo. W tym miejscu należy też podkreślić, że obawy związane z faktem, iż taka pożyczka jest zabezpieczona hipoteką (np. domem lub samochodem), są przesadzone. Dzięki niższym ratom i kosztom całkowitym prawdopodobieństwo spłaty takiej pożyczki jest bardzo wysokie. Przy dużych kredytach taka opcja wydaje się być najlepszych rozwiązaniem.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam