Warunki umowy kredytowej mogą podlegać zmianom

2014-04-28 11:14:00

Umowa kredytowa może podlegać różnymi zmianom - i to w trakcie wyboru oferty kredytu przez wnioskodawcę, i to już w trakcie spłaty pożyczki.

Wśród konsumentów pokutuje opinia, że warunków umowy kredytowej nie sposób zmienić ani zmodyfikować. Jak pokazuje praktyka życiowa takie twierdzenie jest całkowicie błędne. Umowę kredytową można modyfikować i wpływać na to, jakie kwestie zostaną w niej uwzględnione. Oczywiście jest to proces wymagający dobrej woli zarówno ze strony banku, jak i ze strony konsumenta.

Umowa kredytowa reguluje dokładnie takie kwestie jak całkowity koszt kredytu, okres spłaty zadłużenia, kwestie odpowiedzialności za uregulowanie pożyczki, jej zabezpieczenia, a także inne kwestie, jeśli zechcemy je w niej uwzględnić. Choć obie strony chciałyby, aby tego typu umowy były jak najkrótsze, to specyfika pożyczania pieniędzy sprawia, że nie sposób się ograniczać. W każdym razie każdy klient banku powinien pamiętać o tym, że możliwe jest modyfikowanie warunków umowy. W jakim zakresie? To zależy w głównej mierze od tego, czy decydujemy się na gotowy produkt, czy też aplikujemy o konkretną sumę i szukamy rozwiązania dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb.

Jeśli jako klient decydujemy się na wnioskowanie o konkretny kredyt gotówkowy lub hipoteczny, to trzeba zdawać sobie sprawę, że tego typu produkty mogą posiadać sztywne warunki, których nie będzie dało się zmienić. Najlepszym przykładem takich niezmiennych ofert są kredyty w ofercie promocyjnej. Aby skorzystać z takiej opcji, klient zobowiązany jest zaakceptować wszystkie warunki proponowane przez bank.

Jeżeli z kolei chcemy mieć możliwość modyfikacji warunków pożyczki, to warto starać się o indywidualny tryb rozpatrywania naszego wniosku kredytowego. W takim przypadku tworzenie umowy to pewnego rodzaju negocjacja. W tym miejscu należy wspomnieć o bardzo istotnej kwestii. Jest nią wysoka zdolność kredytowa. Banki gotowe są na spore modyfikacje parametrów spłaty zadłużenia pod warunkiem, że mają do czynienia z solidnym i rzetelnym klientem. W takich okolicznościach można liczyć na uzyskanie naprawdę preferencyjnych warunków. Osoby, które nie do końca spełniają stawiane wymogi również mogą liczyć na pewne ustępstwa w umowach kredytowych. Ostatecznie w końcu wszelkie uzgodnienia to kwestia indywidualnych relacji między bankiem a klientem.

Podsumowując, warunki umowy kredytowej mogą ulegać zmianie. Aby tak się stało niezbędna jest jednak kooperacja i dobra wola nie tylko ze strony konsumenta ale także ze strony banku.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam