Ile faktycznie kosztują kredyty w bankach?

2014-05-19 13:20:00

Wielu kredytobiorców dziwi się, że koszty kredytów i pożyczek dość znacząco rozmijają się z początkowymi przypuszczeniami. Dlatego warto wiedzieć zawczasu, z jakimi opłatami należy liczyć się podczas spłaty zobowiązania.

Każdy rodzaj kredytu to obciążenie dla klienta i nie można się dziwić, że liczy on na jak najniższe, a przynajmniej jasne i z góry określone koszty. Problem pojawia się w sytuacji, gdy dowiadujemy się o dodatkowych opłatach, a co za tym idzie, wzroście całkowitego kosztu kredytu. Zanim jednak całe oburzenie i frustrację przelejemy na bank, warto poznać podstawowe zasady związane z zaciąganiem kredytów i kosztami, na jakie się narażamy.

Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że bank, a więc też obsługujący nas pracownik danej placówki, nie ma prawa zataić przed nami jakichkolwiek informacji o tym, ile przyjdzie nam zapłacić za usługę bankową. Wszelkie koszty, procedury i warunki spłaty zaciąganych pożyczek są jawne i klient ma prawo - a nawet obowiązek - poznania ich przed podpisaniem umowy.

Niestety, sama umowa i wszelkie dokumenty związane z zaciąganym przez nas kredytem nie należą do najciekawszych lektur, dlatego też zazwyczaj zwyczajnie je pomijamy i podpisujemy umowę bez uprzedniego zapoznania się z nimi. Teoretycznie więc bank wywiązuje się ze swojego zadania i przedstawia nam wszystkie niezbędne dokumenty, a tylko od nas zależy, czy z nich skorzystamy. Pierwsza rada dotyczy więc rzetelnego zapoznania się z umową kredytową.

Kolejna kwestia to rozmowa z pracownikiem placówki i dokładne wypytanie go o szczegóły kredytu. Pracownik ma obowiązek na nasze życzenie opowiedzieć o wszystkich kosztach i przedstawić symulację spłaty kredytu, włącznie z wszelkimi dodatkowymi opłatami, jakie przyjdzie nam uiścić. Warto o nie pytać, aby później nie być rozczarowanym.

Istotne będzie poznanie ofert różnych banków, gdyż to da nam możliwość negocjowania warunków spłaty interesującej nas pożyczki. Zanim do tego przystąpimy, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi wszystkich opłat, a tych może być naprawdę dużo. Podstawowym kosztem są oczywiście odsetki, a więc oprocentowanie nominalne. Do tego należy poznać wysokość ewentualnej prowizji za uruchomienie kredytu. Kolejna kwestia to rodzaje zabezpieczeń i ich koszty, a także koszty ewentualnych dodatkowych produktów. Kolejną opłatą może być prowizja za obsługę kredytu czy koszty windykacji i karnych odsetek. Wystąpienie wielu z tych opłat zależy często od nas samych, jednak zdecydowanie warto poznać ich wysokosć jeszcze przed podpisaniem umowy. Dzięki takiej wiedzy spłata kredytu nie zaskoczy nas na żadnym etapie.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam