Warto korzystać z kredytów w kontach osobistych

2014-05-19 11:41:00

Zaciągnięcie kredytu często wiąże się z wieloma dodatkowymi formalnościami i utratą czasu. Dlatego zdecydowanie warto rozważyć opcję kredytu w koncie osobistym.

Kredyt w koncie osobistym to nic innego jak limit odnawialny przyznawany do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Jest to specyficzna forma kredytu, gwarantująca dużą elastyczność wykorzystywania i spłaty środków pieniężnych udostępnianych przez bank. Co więcej, przyznanie kredytu w koncie jest obecnie bardzo łatwe. Konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku, który możemy złożyć w dniu otwierania rachunku. Rzadziej zdarzają się sytuacje, gdy limit może zostać przyznany dopiero po upływie pewnego czasu korzystania z ROR-u w danym banku, a jego wysokość będzie określona na podstawie miesięcznych wpływów na konto.

Największą zaletą kredytu w koncie jest dostępność do gotówki. Zakładając, że nasz limit kredytowy wynosi 5 tysięcy złotych, a na koncie posiadamy obecnie zaledwie 1 tysiąc złotych, do naszej dyspozycji pozostaje suma 6 tys. zł, które możemy wykorzystać w dowolnym momencie. Z limitu możemy skorzystać w dowolnej wysokości, a więc np. zapłacić za nową lodówkę, która jest niezbędna, a kosztuje 1400 zł. Na kolejną wpłatę wynagrodzenia będziemy musieli czekać 10 dni, więc jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z limitu. Z naszego konta zostanie więc pobrany 1 tys. zł własnych środków i 400 zł z limitu kredytowego. Odsetki będą naliczane tylko dla kwoty 400 zł i tylko do momentu, w którym uregulujemy zadłużenie. To odbędzie się automatycznie po wpłynięciu na nasze konto kolejnych środków, a więc mamy pewność, że nie przegapimy momentu spłaty i narazimy się na większe odsetki.

Kredyt w koncie jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku niespodziewanych wydatków czy przedłużającego się terminu otrzymania wypłaty wynagrodzenia. Dzięki niemu można w dowolnym momencie wykorzystać przyznane środki, zarówno podczas transakcji gotówkowych, jak i bezgotówkowych. Kwota limitu kredytowego będzie stale powiększała nasze dostępne saldo na rachunku. Jest to dobre rozwiązanie nawet w sytuacji, kiedy teoretycznie nie potrzebujemy dodatkowej gotówki. Roczne opłaty prowizyjne związane z przyznaniem limitu są niewielkie (np. 0,5 proc. od przyznanego limitu), a komfort jaki zapewnia dostęp do pożyczki może okazać się w wielu sytuacjach bezcenny.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam