Przy kredycie wybieraj krótsze okresy spłat

2014-04-14 15:39:00

Im dłuższy okres kredytowania, tym niższe raty miesięczne kredytu i łatwiej je regulować. Zwiększanie liczby rat pożyczki często jest jednak nieopłacalne. Kredyty z krótszym harmonogramem spłat z reguły kosztują mniej.

Starając się o jak najkorzystniejszy kredyt, należy zwrócić również uwagę na harmonogram jego spłaty. Jest to jeden z ważniejszych elementów przy wyborze każdej pożyczki. Decyzja o wyborze dłuższego bądź krótszego okresu spłaty kredytu nie jest prosta, bowiem i jedna, i druga opcja ma swoje zalety oraz wady. W znacznej mierze to od kredytobiorcy zależy, jaki okres spłaty jest dla niego korzystniejszy. Wpływa też na to rodzaj kredytu, wiek kredytobiorcy, a także zdolność kredytowa starających się o kredyty.

W przypadku kredytów gotówkowych wydawać by się mogło, że jeśli maksymalnie rozłożymy termin spłaty kredytu, będzie to lepsze rozwiązanie. Oczywiście, raty kredytu będą niższe, ale za to końcowy efekt finansowy nie najkorzystniejszy, ponieważ rosną odsetki, a w konsekwencji – całkowity koszt kredytu. Jeżeli starający się o kredyty wybierają dłuższy okres spłaty, muszą liczyć się z wyższymi odsetkami, a w niektórych przypadkach także z wyższymi kosztami ubezpieczenia kredytu. Są to dodatkowe koszty, na które nie wszystkich stać. Pod względem finansowym krótszy okres spłaty kredytu jest lepszym rozwiązaniem. Niestety, nie każdego stać na płacenie wysokich miesięcznych rat, a zatem wiele osób wybiera większą ilość rat.

Przy kredytach hipotecznych sprawa jest bardziej skomplikowana, bowiem są to kredyty długoterminowe. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie spłacić kredyt w  krótszym okresie, nie musimy niepotrzebnie wydłużać okresu spłat. Jeśli przyszły kredytobiorca posiada duży wkład własny, nie potrzebuje kredytu z maksymalnym terminem spłaty. Ponadto zgodnie z nowelizacją rekomendacji S skrócony został czas spłaty kredytu hipotecznego do 35 lat. Oczywiście, można w trakcie regulowania należności skrócić czas spłaty kredytu (poprzez zwrócenie większej części kapitału niż wysokość wymagalnej raty), ale należy sprawdzać w ofertach bankowych, czy za wcześniejszą spłatę kredytu bank nie pobiera prowizji.

Trzeba też wiedzieć, że dłuższy okres kredytowania zwiększa zdolność kredytową – w wielu przypadkach może się to okazać decydujące. Nie zapominajmy jednak, że dłuższy okres kredytowania to zawsze większy całkowity koszt kredytu. Wiele też zależy od wieku. Z pewnością konsument 40–50-letni nie otrzyma kredytu na 35 lat. Ostatecznie wszystko zależy od indywidualnej sytuacji starającego się o kredyt, a każdą z opcji należy dokładnie przeanalizować i przeliczyć jej koszt.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam