Zalety kredytów w kontach osobistych

2014-04-22 13:04:00

Kredyty w kontach osobistych pozwalają pozyskać w szybkim czasie dodatkową gotówkę, której w danej chwili nam brakuje. Problem w tym, że od takich drobnych pożyczek bardzo szybko można się uzależnić.

Kredyt odnawialny i debet w ROR to bardzo podobne produkty kredytowe. W obu przypadkach właściciele kont osobistych pożyczają z banku pieniądze. Każdy sposób na pożyczenie gotówki ma swoje zalety i wady.

Debet w koncie jest swoistym przyzwoleniem banku na korzystanie z większych środków finansowych niż te, które są zgromadzone na koncie bankowym – ale do kwoty ustalonej przez bank. Gdy tylko na konto klienta przelewane są pieniądze, bank automatycznie odbiera swoją należność. Oczywiście bank nie jest instytucją charytatywną i nie pożycza pieniędzy za darmo: od ujemnego salda na rachunku bankowym codziennie naliczane są odsetki. Ich wysokość zależy od oprocentowania ustalonego wcześniej przez bank. Debet w koncie nie jest obligatoryjnym produktem bankowym.

Podobny w swojej formie do debetu kredyt odnawialny ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiony wad. Największym plusem tego kredytu jest, jak sama nazwa wskazuje, jego odnawialność. Można z niego korzystać wielokrotnie. Jeżeli umowa wygasa, bank przesyła informację i – jeżeli właściciel konta nie wnosi sprzeciwu – odnawia umowę na identyczny okres, pobierając określoną prowizję. Limit kredytowy to najczęściej trzy- lub czterokrotność miesięcznych dochodów wpływających na konto osobiste klienta.

Kredyt odnawialny i debet w ROR najczęściej są oprocentowane podobnie do zwykłych kredytów gotówkowych. Zainteresowanie kredytami w kontach osobistych stale rośnie, bo umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki w dowolnej chwili i łatwiej też jest je dostać. Wadą kredytów odnawialnych mogą być opłaty, ale tych nie są pozbawione także inne rodzaje kredytów. Ciągle dostępny limit, który możemy wykorzystać w każdej chwili często też kusi, sprawiając, że możemy ciągle żyć na przysłowiowym minusie. Mimo wszystko, jeżeli analizujemy ofertę kont osobistych, powinniśmy sprawdzać poszczególne propozycje banków również pod kątem kredytów w kontach osobistych, które bywają mocno przydatne.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam