Procedura udzielania kredytu hipotecznego krok po kroku

2014-07-21 09:03:47

Polityka kredytowa banków dotycząca kredytów hipotecznych jest ostatnio dość rygorystyczna, procedury skomplikowane, a lista dokumentów, które należy dostarczyć, jest długa. Jak więc wygląda procedura udzielania kredytu hipotecznego krok po kroku?

Polityka kredytowa banków dotycząca rynku kredytów hipotecznych rzeczywiście jest obecnie dość rygorystyczna, ale nie zawsze tak było.

Czasy przed kryzysem

Nie tak odległy jest czas, kiedy o kredyty hipoteczny nie było aż tak trudno jak obecnie. Banki były dość przyjazne w stosunku do klientów starających się o finansowanie. Kredyty nie były tak drogie jak obecnie, a warunki kredytowania i spłaty nie tak rygorystyczne. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi było bardzo duże, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kredyty walutowe z mocnym wskazaniem na kredyty we frankach szwajcarskich. Natomiast na rynku nieruchomości kwitł mieszkaniowy biznes. Niestety wraz z kryzysem wszystko się skończyło. Banki przestały być już tak przyjaźnie nastawione do swoich klientów, a był nawet okres, że silnie ograniczyły udzielanie kredytów. Później złagodziły swoją politykę, szczególnie w stosunku do kredytów w euro. Obecnie, jak wiadomo, dla zarabiających w polskiej walucie pozostały już tylko kredyty hipoteczne w PLN.

Krok 1: Analiza rynku kredytowego

Co więc należy uczynić, starając się o kredyt hipoteczny oraz jak wyglądają formalności i procedury dotyczące udzielania tych kredytów? Czyli jak powinna wyglądać instrukcja kredytu hipotecznego krok po kroku? Poszukiwania najlepszej pożyczki należy zacząć od głębokiej analizy ofert tego typu na rynku bankowym. Wybór nie jest prosty, bowiem nie tylko oprocentowanie i koszt takiego kredytu są ważne, ale również warunki, na jakich bank zechce udzielić kredytu hipotecznego oraz późniejsze zasady jego spłaty.

Krok 2: Kompletowanie dokumentów

Jeżeli mamy już wybrany bank oraz kredyt, należy przystąpić do gromadzenia niezbędnych dokumentów. Bank w prawdzie dokładnie wyjaśni, jakie to powinny być dokumenty (często w zależności od banku mogą się różnić), ale z pewnością należy przygotować dokumenty o zatrudnieniu i zarobkach oraz dokumentację nieruchomości stanowiącą zabezpieczenie kredytu, w tym odpis z księgi wieczystej. Należy przy tym pamiętać, że wniosek kredytowy będzie rozpatrywany tylko wówczas, jeżeli starający się o kredyt zgromadzi 100 proc. niezbędnych dokumentów.

Sprawdź też: Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego: dokumenty wymagane przez bank

Następnie nie pozostaje nic innego, jak oczekiwać na decyzję bankową, szczegółowe warunki umowy, oprocentowanie i koszt całego przedsięwzięcia. Na taką decyzję można czekać kilka dni, a czasem ponad miesiąc. Bank musi sprawdzić zdolność kredytową starającego się o taki kredyt, jego historię kredytową oraz wszystkie inne elementy, jak chociażby prawdziwość danych osobowych.

Krok 3: Ustanowienie hipoteki

Najważniejsza jest decyzja banku i w jej następstwie ewentualne podpisanie umowy kredytowej. Zdarza się, że przed wypłatą pieniędzy bank może zażądać kolejnych dokumentów. Jeżeli kredytobiorca kupuje na przykład mieszkanie z rynku wtórnego, bank może zażądać aktu notarialnego, a także wniosku o wpis nowego właściciela do hipoteki z działu ksiąg wieczystych sądu oraz opłacenia prowizji. Trzeba też pamiętać, że zwykle po paru miesiącach należy dostarczyć do banku prawomocny odpis z księgi wieczystej z wpisem hipotecznym na rzecz banku udzielającego finansowania. Należy też wiedzieć, że w przypadku kredytu budowlanego jest on zazwyczaj wypłacany w transzach po zakończeniu kolejnych etapów budowy.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam