Zabierz kartę płatniczą na wakacje

2014-05-29 19:26:00

Wyjeżdżając na wakacje (zwłaszcza zagraniczne), warto zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak też kartę płatniczą. Jakie są korzyści z użytkowania karty debetowej lub kredytowej na urlopie?

Karta płatnicza zarówno na wakacjach krajowych, jak też zagranicznych zapewnia bezpieczniejszy dostęp do środków finansowych. Podczas wyjazdu za granicę zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki. U wielu usługodawców można płacić jedynie przy użyciu fizycznego pieniądza, ale posiadanie przy sobie dużej ilości banknotów i monet nie jest bezpieczne. Za granicą należy z kart płatniczych korzystać uważnie. Nie wszystkie banki zapewniają możliwość korzystania z bankomatów w innych krajach bez dodatkowych opłat. Do kosztów obsługi kart płatniczych dochodzą również koszty przewalutowania.

Karta debetowa czy kredytowa?

Jeśli udajemy się za granicę, lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą karty kredytowej niż debetowej. Bardzo często jest ona wymagana przy wynajmie samochodów, gdyż firmy zajmujące się wypożyczaniem pojazdów przyjmują wyłączenie karty kredytowe. Ta może być używana nawet, jeśli usługodawca nie posiada terminali do akceptacji kart płatniczych. Karty kredytowej należy jednak używać jedynie w transakcjach bezgotówkowych, gdyż przy wypłacie gotówki trzeba będzie zapłacić prowizję analogicznie jak przy użytkowaniu takiej karty w bankomatach na terenie Polski.

Dostępność bankomatów

Udając się na wakacje poza granicami kraju, jak też do mniejszych miejscowości turystycznych w kraju, zawsze warto sprawdzić dostępność bankomatów, gdy chce się użytkować kartę debetową. Za granicą opłaca się posługiwać wówczas, gdy występuje opcja darmowych wypłat z bankomatów na terenie całego świata, co umożliwia coraz więcej banków. Przed wyjazdem na wakacje warto również sprawdzić dostępność sieci bankomatów w konkretnej miejscowości. Karta debetowa czy kredytowa zawsze może pełnić rolę rezerwy finansowej, z której będzie można skorzystać, gdy zabraknie nam środków finansowych zabranych w formie gotówki.

Na co uważać, przy użytkowaniu kart za granicą?

Za granicą można spotkać się z nieco innymi bankomatami niż w Polsce. Do takich bankomatów zaliczają się te, które wymagają wpisania sześciocyfrowego kodu PIN. W takim bankomacie cztery cyfry PIN należy poprzedzić wpisaniem dwóch zer. Przed wyjazdem należy również sprawdzić, ile będzie kosztowało przewalutowanie przy wypłacie pieniędzy poza granicami kraju. Bank może korzystać z własnych spreadów walutowych lub nieco korzystniejszych spreadów wystawców kart płatniczych. Zawsze można obniżyć koszty przewalutowania, zakładając rachunek prowadzony w obcej walucie w polskim banku, czego w niektórych instytucjach można dokonać bez dodatkowych opłat.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam