Sprzedaż mieszkania a kredyt hipoteczny

2014-05-29 17:25:00

Kredyt hipoteczny nie wiąże właściciela mieszkania w zakresie jego sprzedaży. Jak więc sprzedać nieruchomość z obciążoną hipoteką?

Mieszkania, które jest obciążone hipoteką, można sprzedać, ale warunkiem jest spłata zobowiązania. Przy sprzedaży nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie kredytu, należy udać się do banku, w którym będzie można uzyskać informację o aktualnym zadłużeniu. W banku można dowiedzieć się również, czy przy wcześniejszej spłacie długu trzeba będzie zapłacić dodatkową opłatę za taką transakcję. Informacje o opłatach związanych z wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego zawarte są również w umowie kredytowej.

Sprawdź też: Ile wynosi podatek od sprzedaży działki w 2015 roku?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Wcześniejsza spłat długu to najprostszy wariant sprzedaży mieszkania z obciążoną hipoteką. Jest to opłacalne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które posiadają kredyty w obcych walutach lub uregulowały już większość rat kredytowych. Sprzedaż mieszkania, przy przypadku którego trzeba dopłacić kwotę nadwyżki w saldzie kredytu, nie jest korzystnym rozwiązaniem. Bank można również przekonać do przeniesienia zabezpieczenia kredytu na inną nieruchomość. Uzyskanie zgody banku w takiej sytuacji nie jest łatwe, ale pozwala na wymazanie wpisu hipotecznego z księgi wieczystej. Nieruchomość, która będzie sprzedawana, nie będzie już obciążona. Kredyt można również przenieść na nowego nabywcę. W takiej sytuacji wymagana jest jednak zgoda zarówno banku, jak i nabywcy nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości za gotówkę

W banku łatwiej jest uzyskać zgodę na sprzedaż nieruchomości, gdy transakcja będzie realizowana w gotówce. Uzyskana od nabywcy domu lub mieszkania gotówka może posłużyć na spłatę zobowiązań wobec banku. Takie rozwiązanie może być opłacalne, gdy kwota uzyskana ze zbycia nieruchomości pokryje sumę pozostałego do spłacenia kredytu. Nowy właściciel może również zaciągnąć nowy kredyt, który będzie zabezpieczony na sprzedawanej nieruchomości przy wcześniejszym wykreśleniu przez bank wcześniejszej hipoteki. Przy sprzedaży nieruchomości za gotówkę sprzedawca po otrzymaniu pieniędzy powinien uregulować zobowiązanie wobec banku.

Sprawdź też: Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką i nie stracić?

Przy takich transakcjach bezpieczniejsze dla kupującego nieruchomość z hipoteką jest bezpośrednio przekazanie kwoty, niezbędnej do spłacenia kredytu ciążącego na nieruchomości, bezpośrednio do banku, czyli na rachunek kredytowy. Przy zakupie mieszkania lub domu za pieniądze pochodzące z kredytu procedura jest dużo bardziej skomplikowana, gdyż nabywca musi spełnić wszystkie formalności związane z pozyskaniem nowego kredytu. Wydłuża to moment, w którym właściciel domu otrzyma pieniądze. Nie ma również pewności, że nabywca domu lub mieszkania otrzyma od banku kredyt.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam