Czy single mają szansę na dofinansowanie MdM?

2014-04-11 14:47:00

Singlom o kredyt hipoteczny zwykle trudniej niż osobom w związkach małżeńskich, a to ze względu na tylko jedno źródło dochodu. Osoby samotne mogą jednak zwiększyć swoje szanse na kredyt mieszkaniowy, korzystając z programu MdM (Mieszkanie dla Młodych).

Program dofinansowań do zakupu nieruchomości Mieszkanie dla Młodych (MdM) to pomoc skierowana zarówno dla młodych małżeństw, jak również osób samotnych. W praktyce singiel może starać się o dopłatę do zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny na podobnych warunkach, co małżeństwa. Podstawowym warunkiem, który musi być spełniony, jest wiek wnioskodawcy - nie można przekroczyć 35 roku życia w momencie składania wniosku o dofinansowanie. Kolejny warunek jest związany bezpośrednio z kupowanym mieszkaniem. Ograniczenia w tym miejscu obejmują jego powierzchnię oraz pochodzenie (tylko rynek pierwotny). Osoby samotne i bezdzietne mogą liczyć na jednorazową dopłatę sięgającą nawet 10 proc. wartości nieruchomości.

Fakt, że singiel ma szansę na dofinansowanie MdM, nie oznacza jeszcze, że wszystko pójdzie jak z płatka. Osoba samotna niemal zawsze będzie mieć znacznie mniejszą zdolność kredytową niż małżeństwo (w którym obie osoby pracują). Banki ponadto podchodzą do singli jako do osób nieco mniej wiarygodnych i mniej ustabilizowanych życiowo. To właśnie stąd bierze się mniejsze zaufanie do takich osób w zakresie oceny ich rzetelności w spłatach rat. Dla banku taki klient przedstawia większe prawdopodobieństwo problemów ze spłatą kredytu. Oczywiście nie wolno traktować takich informacji jako oznaki, że singiel nie może liczyć na kredyt, a więc i na dofinansowanie. Jak wspomnieliśmy już na początku, uzyskanie kredytu hipotecznego przez singla jest możliwe, acz mogą pojawić się pewne zwiększone wymagania względem tego typu wnioskodawcy.

Chcąc wziąć kredyt hipoteczny i licząc na późniejsze dofinansowanie do niego, singiel musi wykazać się odpowiednimi dochodami. Te powinny oscylować wokół kwoty ok 3000 zł netto miesięcznie, by pozwolić sobie na kredyt w odpowiedniej wysokości, wystarczającej na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Zarobki na tym poziomie sprawią również, że rata kredytu nie powinna zanadto obciążać budżetu domowego kredytobiorcy. Mniejsze zarobki mogłyby nie wystarczyć, by móc miesięcznie spłacać raty w wysokości przekraczającej 1000 zł.

Podsumowując, projekt dofinansowań Mieszkanie dla Młodych nie stawia przeszkód w uzyskaniu kredytu hipotecznego z dotacją w przypadku osób samotnych, jeśli spełniają one ogólne warunki programu. Jeśli więc jesteśmy singlem i chcemy zakupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom, to warto się zastanowić nad skorzystaniem z MdM-u.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam