Najlepsze karty kredytowe dla studentów

2014-05-26 17:21:00

Karta kredytowa może być niezwykle przydatnym rozwiązaniem, z którego skorzystać mogą różne grupy klientów, w tym studenci.

Choć sytuacja studentów na rynku kredytowym może wydawać się mocno skomplikowana, to większość banków posiada oferty produktów finansowych skierowane do właśnie tej grupy. Poza tradycyjnymi kredytami gotówkowymi mogą oni skorzystać z możliwości otrzymania karty kredytowej, która może okazać się niezwykle przydatna w wielu sytuacjach. Aby w pełni wykorzystać jej atutów, należy jednak dobrze znać zasady jej działania i dopasować ofertę do własnych potrzeb. Zanim jednak do tego dojdzie, będziemy musieli spełnić wymagania banku, które w przypadku studentów są oczywiście odpowiednio ukierunkowane. Przede wszystkim będziemy musieli wykazać się regularnymi wpływami na nasze konto. W tej sytuacji banki są jednak bardzo elastyczne i biorą pod uwagę między innymi wpływy ze stypendiów, jak i przelewy od rodziców. Wpływ na decyzję kredytową banku będzie miał też etap studiów. W tym przypadku można przyjąć zasadę, że im wyższy rok studiów, tym łatwiej o otrzymanie karty. Na podstawie wymienionych danych i dokładnego zbadania naszej zdolności kredytowej, bank decyduje, czy i jaki limit kredytowy zostanie przyznany studentowi.

Bank określa maksymalny dostępny limit, z którego oczywiście nie musimy korzystać, a który możemy wręcz samodzielnie obniżyć. W przypadku studentów trudno mówić o wysokich kwotach. Dochodzą one maksymalnie do poziomu około 3 tysięcy złotych. Sam limit będzie miał wpływ na atrakcyjność karty, podobnie jak inne parametry, które koniecznie będziemy musieli dopasować do naszych potrzeb i możliwości.

Wybierając najlepszą kartę dla siebie, powinniśmy znać przede wszystkim zasady działania okresu bezodsetkowego i konsekwencje związane z jego przekroczeniem. Te wiążą się najczęściej z najwyższym możliwym oprocentowaniem (obecnie do 16 proc.), jednak zdarzają się też banki, które są pod tym względem bardziej wyrozumiałe. Kolejna kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę, to wszelkie opłaty związane z posiadaniem karty, a także z dokonywaniem płatności bezgotówkowych.

Ostatnią sprawą będą dodatkowe korzyści wynikające z posiadania karty. Tymi może być ubezpieczenie, cashback czy różnego rodzaju programy lojalnościowe. Umiejętne korzystanie z nich może przynieść wymierne rezultaty.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam