Oblicz, kiedy spłacić kartę kredytową, żeby nie zapłacić odsetek

2014-05-19 13:01:00

Karta kredytowa może oznaczać wiele korzyści, ale może też być powodem dodatkowych kosztów. Radzimy, co zrobić, aby nie płacić niepotrzebnych odsetek. 

Podstawowym kosztem, na jaki narażamy się podczas korzystania z karty kredytowej, są odsetki od wykorzystanego limitu kredytowego. W bardzo prosty sposób można jednak uniknąć ich płacenia. Bez względu na bank, który przyznał nam kartę kredytową, zasady jej spłaty będą podobne. Pierwszą kwestią jest ustalenie limitu, jaki będziemy mogli wykorzystać w danym okresie rozliczeniowym, a który jednocześnie zostanie zaakceptowany przez bank. Następnie niezwykle ważny jest zakres, w którym będziemy korzystali z karty.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie rodzaje płatności kartą kredytową umożliwiają uniknięcie odsetek. Tak jest bowiem tylko w przypadku transakcji bezgotówkowych. Jeśli więc wyciągniemy pieniądze z bankomatu za pomocą karty kredytowej i następnie gotówką zapłacimy za określone produkty, odsetki będą naliczane od razu i nie unikniemy ich spłacania. Wyjątkiem jest karta Millennium Banku, w przypadku której okres bezodsetkowy dotyczy również transakcji gotówkowych.

Jeśli korzystamy z karty zgodnie z zasadami dotyczącymi okresu bezodsetkowego, możemy liczyć na to, że nie będziemy ponosili żadnych kosztów związanych z jej użytkowaniem. Aby tak się stało, należy odpowiednio obliczyć termin spłaty zadłużenia. W tej kwestii najważniejszy jest termin generowania wyciągu i termin spłaty. Pierwszy to miesiąc kalendarzowy, a konkretna data może być ustalona na dowolnie wybrany przez nas dzień. Sam fakt wygenerowania wyciągu oznacza rozpoczęcie się okresu przewidzianego na spłatę zadłużenia, a ten wynosi około 24 dni (w zależności od banku), co daje łącznie około 54 dni na spłacenie wykorzystanego limitu. Jeśli zmieścimy się z całkowitą spłatą zadłużenia w terminie i nie dokonamy w nim transakcji gotówkowych z wykorzystaniem karty, będziemy mieli pewność, że bank nie naliczy nam odsetek. Jeśli przekroczymy ten termin, koszty będą jednak dość wysokie.

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że przy rzetelnym spłacaniu zadłużenia w okresie bezodsetkowym karta kredytowa może pozwalać na dodatkowe korzyści, czyli np. cashback za zakupy wykonane w określonych sklepach. Użytkownik karty zyskuje więc podwójnie.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam