Błędne dane w BIK o kredycie? Sprostować je może tylko bank

2014-05-12 13:37:00

Banki określają naszą zdolność i wiarygodność kredytową, opierając się najczęściej o raporty BIK. Problem pojawia się w sytuacji, gdy zapisy dotyczące naszej historii są błędne lub nieaktualne.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja działająca w porozumieniu z bankami i SKOK-ami, gromadząca informacje dotyczące naszej historii kredytowej. Na jej podstawie określany jest scoring BIK, który jest niczym innym, jak tylko punktowym przedstawieniem naszej zdolności kredytowej. Banki opierają decyzję o udzieleniu bądź odmówieniu udzielenia kredytu, sugerując się w dużej mierze właśnie scoringiem BIK podczas przeprowadzania własnej oceny wnioskodawcy. Takie działanie ogranicza czas weryfikacji klienta i może skutkować szybszym dostępem do pożyczanych przez bank środków. Problem pojawia się w sytuacji, gdy dane w BIK-u są nieaktualne lub nieprawdziwe.

Sprawdź też: Sam możesz sprawdzić raport BIK o sobie

Historia w BIK-u budowana jest na podstawie doświadczeń konsumenta czy przedsiębiorcy z produktami bankowymi. Jeśli zdarzy się zwłoka w spłacie kredytu lub pożyczki, ta na pewno zostanie odnotowana w BIK-u, a scoring klienta obniży się. Tego typu dane mają znaczenie dla naszej oceny nawet przez kolejne 5 lat, choć ich znacznie wraz z upływem czasu zmniejsza się. Niestety, wszelkie informacje znajdujące się w Biurze Informacji Kredytowej przesyłane są tam przez banki i tylko banki mogą je zmieniać lub sprostować. Jeśli powstałe zadłużenie uregulujemy, banki mają też obowiązek poinformować o tym BIK. Jeśli tego nie zrobią, traci na tym klient, którego zdolność kredytowa zostaje znacznie obniżona. Co więcej, jeśli w BIK będzie widniała informacja o tym, że ciągle posiadamy znacznie przeterminowany dług, który już spłaciliśmy, żaden bank nie udzieli nam kolejnego kredytu. Jeśli tego typu informacja jest zgodna z prawdą, nie możemy mieć do nikogo pretensji. Jeśli jednak spotkamy się z negatywnym rozpatrzeniem wniosku kredytowego przez bank, wynikającym z błędnego wpisu w BIK-u, winić możemy bank.

Sprawdź też: Tajniki wyliczania oceny scoringowej BIK

Takie sytuacje, niestety, się zdarzają i są udziałem nawet największych instytucji bankowych. Jednocześnie ani klient, ani BIK nie mogą samodzielnie wyjaśnić sytuacji i zmienić zapisu dotyczącego danej osoby. Jeśli wiemy o nieprawidłowym wpisie, powinniśmy udać się do banku, który nie sprostował informacji o spłacie zadłużenia i ponaglić go w tej czynności. Ostatnim rozwiązaniem będzie zwrócenie się do UOKIK. Urząd ten od dawna przygląda się tego typu praktykom banków, niejednokrotnie nakładając na nie wysokie kary za opieszałość.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam