Spłać droższy kredyt tańszym, czyli o zaletach konsolidacji

2014-05-20 13:33:00

Spłata kredytu nie zawsze odbywa się bezproblemowo. Czasami koszty z tym związane przerastają nasz budżet, a wtedy jednym z lepszych rozwiązań może okazać się konsolidacja.

Decydując się na zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu, nawet rat na zakup sprzętu elektronicznego, powinniśmy dokładnie zastanowić się, czy będziemy w stanie spłacać je bez żadnych problemów. Niestety, nawet najlepiej i najrzetelniej przeanalizowana sytuacja finansowa może ulec zmianie w wyniku różnego rodzaju zdarzeń losowych, a wtedy bardzo prawdopodobne jest, że spłacany kredyt okaże się zbyt drogi. Istnieje kilka wyjść z takiej sytuacji. Możemy ubiegać się o chwilowe zawieszenie spłaty pożyczki, tzw. wakacje kredytowe, lub też szukać oszczędności w innych, domowych wydatkach. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wybór kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny z założenia ma służyć spłacie innych zadłużeń kredytowych. Jeśli nasze miesięczne raty z tego tytułu są zbyt wysokie, to właśnie kredyt konsolidacyjny pomoże nam dostosować ich wysokość do obecnych możliwości. Podstawową jego zaletą jest fakt, że pozwala wydłużyć okres spłaty obecnie posiadanych rat i połączyć je w jedną. Dzięki temu miesięczna rata może ulec znacznemu obniżeniu, choć należy liczyć się w takiej sytuacji z faktem, że ostateczny, całkowity koszt kredytu ulegnie zwiększeniu. Mimo wszystko kredytobiorca zyskuje komfort, który pozwala mu spokojnie regulować zadłużenie i nie martwić się o środki niezbędne do przetrwania kolejnego miesiąca.

Kolejną zaletą kredytów konsolidacyjnych jest możliwość zmniejszenia dzięki nim nie tylko samych rat, ale nawet całej wysokości kredytu. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, gdy np. zaciągając kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem, nie wzięliśmy pod uwagę, że w przypadku wyboru oprocentowania zmiennego, może ono ulec dość znacznemu obniżeniu. Taką sytuację można wykorzystać właśnie dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, który zmieni dotychczasowe warunki spłaty na korzystniejsze i tańsze.

Zanim zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, powinniśmy jednak dokładnie przeanalizować, czy jego zaciągnięcie przyniesie nam realne korzyści. W wielu sytuacjach okazuje się bowiem, że klienci wcale nie poprawiają swojej sytuacji, a nieprzemyślana decyzja wpędza ich w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam