Specjalna oferta tanich kredytów dla seniorów

2014-04-10 18:02:00

Seniorzy uzyskujący regularne dochody z emerytur czy rent mogą liczyć na preferencyjne oferty kredytów bankowych. Które instytucje dysponują specjalnymi pożyczkami dla seniorów?

Zaostrzenie przez KNF wymagań wobec kredytobiorców sprawia, że banki szukają klientów z pewnymi, a więc stałymi dochodami. Takie wpływy uzyskują emeryci oraz osoby z przyznaną na stałe rentą. Prawa do wymienionych świadczeń są nabyte, ale rzadko zdarza się, że zostają utracone. Dla banku jest to solidne zabezpieczenie kredytu gotówkowego, które często jest dla pożyczkodawców lepszą gwarancją niż niż stała praca. Z tego powodu na ogół seniorzy są dla banków wiarygodnymi klientami. Wprawdzie w części instytucji bankowych emeryt nie otrzyma kredytu, jeśli wysokość uzyskiwanych świadczeń nie sięga odpowiedniej wartości, ale w większości banków osoba starsza z emeryturą zamykającą się w granicach minimalnej krajowej może liczyć na pożyczkę. Do ważnych obostrzeń banków można zaliczyć górną granicę wieku seniora. Część instytucji udziela pożyczki bez dodatkowych zabezpieczeń osobom nawet do 75 roku życia. Standardowa granica wieku, w przypadku której której klient nie będzie miał problemu z otrzymaniem wsparcia finansowego w banku z powodu wieku, wynosi 70 lat.

Na rynku bankowym można znaleźć instytucje dysponujące specjalnymi kredytami kierowanymi do seniorów. Do takich wierzycieli zalicza się Bank Pocztowy, dla którego emeryci i renciści to ważna grupa klientów. W instytucji działa „Pocztowe Konto Nestor”, w ramach którego można skorzystać z kredytu złotowego w kwotach od 500 do 100 tys. zł. Suma pożyczki jest uzależniona od wysokości regularnych wpływów oraz czasu prowadzenia konta.

Posiadając ROR do 3 miesięcy senior może uzyskać kredyt w wysokości otrzymywanego świadczenia netto. Gdy konto jest otwarte dłużej niż 3 miesiące, zobowiązanie finansowe może stanowić wartość nawet 3-krotności średnich miesięcznych regularnych wpływów, a po upływie dwunastu miesięcy aż 6–krotności średnich wpływów. Przenosząc kredyty w rachunku z innych banków, klient może uzyskać do 120 proc. wartości kredytu. Oprocentowanie pożyczki wynosi 11,49 proc., a prowizja nie jest pobierana. Okres kredytowania to 12 miesięcy dla odnawialnych linii kredytowych oraz 84 miesiące przy nieodnawialnych liniach kredytowych.

Od kilku lat specjalną ofertę dla emerytów posiada Getin Bank, w którym można liczyć na kwoty od 1 tys. do 150 tys. zł. Minimalny akceptowalny dochód wynosi 550 zł. Oprocentowanie kredytu zaczyna się od 8,7 proc. Okres kredytowania trwa od 3 do 84 miesięcy, a środki z kredytu można przeznaczyć na dowolny cel. Do uzyskania pożyczki niezbędne są dokumenty potwierdzające dochód oraz dowód osobisty.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam