Sposoby na przyspieszenie decyzji kredytowej banku

2014-04-07 17:06:00

Osoby, które oczekują na rozpatrzenie wniosku kredytowego, powinny wiedzieć, że istnieją sposoby na przyspieszenie decyzji kredytowej banku.

Przyspieszenie decyzji kredytowej jest ważne dla wielu osób. Zwłaszcza, że w przypadku kredytu hipotecznego okres ten jest naprawdę długi. Oczekiwanie oraz niepewność są nie tylko problemem wynikającym z niecierpliwości. Często też deweloper lub osoba prywatna nie chce trwać tak długo w niepewności, czy zainteresowany jego nieruchomością faktycznie otrzyma kredyt na jej zakup.

Sposoby na przyspieszenie decyzji

Istnieją sposoby na przyspieszenie decyzji kredytowej w banku. Wbrew pozorom klient ma duży wpływ na przebieg procesu związanego ze złożeniem i akceptacją wniosku. Najważniejszą kwestią jest złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku. Ważne, aby był nie tylko właściwie wypełniony, ale również aby nie zabrakło w nim ważnych informacji. Co równie istotne, wszelkie dane muszą być prawdziwe, gdyż bank bada wszystkie podane informacje i jakakolwiek nieścisłość musi być przez klienta wytłumaczona. W ten właśnie sposób dodatkowo traci się czas i opóźnia wydanie decyzji kredytowej.

Do wniosku należy dołączyć wszystkie potrzebne dokumenty i zaświadczenia, które poświadczają prawdziwość danych. Wnioski te umożliwiają szybszą weryfikację klienta, co również usprawnia wydanie decyzji kredytowej. Nanoszenie poprawek do źle wypełnionego wniosku opóźnia proces. Zwłaszcza że są banki, w których po każdej kolejnej poprawce wniosek jest rozpatrywany faktycznie na nowo.

Doradztwo kredytowe

Dobrym pomysłem jest zbadanie zdolności kredytowej, zanim złożony zostanie wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego. Każdy, kto nie potrafi sam dokonać obliczeń albo nie jest pewny ich dokładności, powinien udać się do niezależnego doradcy kredytowego. Pomoże on nie tylko ocenić zdolność kredytową klienta, ale również wskaże placówki dysponujące najlepszą ofertą w danym czasie. Doradca może również pomóc w wypełnianiu wniosku o kredyt. Podstawą jest szczerość klienta, podanie faktycznych danych nie tylko o zarobkach, ale też o innych kredytach, zaległościach.

Dzięki ocenie niezależnego doradcy klient uzyskuje obraz kwoty, jaką może przeznaczyć na zakup nieruchomości. Ułatwia to znalezienie odpowiedniego lokum, jak również daje większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku klienta. Istnieją sposoby na przyspieszenie decyzji kredytowej banku, ale większość z nich wiąże się z zaangażowaniem i szczerością klienta.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam