Kredyty z gwarancją de minimis w BNP Paribas Banku

2014-03-10 23:00:00

Od 6 marca 2014 roku dostępny jest w banku BNP Paribas kredyt dla firm zabezpieczony gwarancją rządową de minimis. W ramach oferty przedsiębiorcy mogą skorzystać z kredytu w rachunku bieżącym, z kredytu obrotowego odnawialnego i nieodnawialnego na finansowanie bieżącej działalności oraz z kredytu inwestycyjnego.

Nowa oferta kredytu dla firm zabezpieczonego gwarancją rządową de minimis, dostępna w BNP Paribas, skierowana jest do małych i średnich firm. W jej ramach przedsiębiorcy mogą liczyć na gwarancję udzieloną na zabezpieczenie spłaty do 60 proc. kwoty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Muszą oni spełniać definicję określoną w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Wysokość gwarancji wynosi do 3,5 mln zł i przyznana może zostać w przypadku kredytów obrotowych najwyżej na 27 miesiące, natomiast w przypadku kredytów inwestycyjnych - do 99 miesięcy.

Wysokość gwarancji wyznaczana jest także przez maksymalny dopuszczalny 3-letni limit pomocy de minimis. Wynosi on 200 000 euro, natomiast dla podmiotów z sektora transportu drogowego 100 000 euro. Rozpatrzenie wniosku o kredyt z gwarancją jest bezpłatne. Wszelkie formalności związane z kredytowaniem dopełniane są przez bank. Proces kredytowania ma być uproszczony, a same formalności zmniejszone do minimum.

Rządowa gwarancja de minimis obejmuje produkty takie jak kredyty obrotowe udzielane na bieżące finansowanie działalności gospodarczej oraz inwestycyjne przeznaczone na finansowanie projektów inwestycyjnych. Z pozyskanych środków finansowane mogą być maszyny, urządzenia, budowa, rozbudowa, nadbudowa czy modernizacja obiektów związanych z działalnością gospodarczą.

W marcu ubiegłego roku Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z pierwszymi bankami komercyjnymi umowy, na mocy których rozpoczęto wdrażanie w życie rządowego programu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Powstanie programu miało przyczynić się do wzmocnienia pozycji rynkowej sektora MSP. W ramach instrumentu de minimis BGK udziela gwarancji na zabezpieczenie spłaty kredytów oferowanych przez banki małym i średnim firmom.

Gwarancja de minimis to forma zabezpieczenia kredytu - w przypadku, gdy kredytobiorca nie spłaci zobowiązania, wówczas spłaty dokona gwarant, a dalsze rozliczenia prowadzone będą między nim a przedsiębiorcą. Pomoc publiczna de minimis jest dopuszczalna prawem unijnym, może jej udzielać państwo bez konieczności uzyskiwania zgody Komisji Europejskiej.

Do 31 stycznia 2014 roku wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis wyniosła 7,44 mld zł, łącznie firmy uzyskały kredyty w wysokości 12,743 mld zł. W ramach programu finansowania udziela już kilka banków, m.in.: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Raiffeisen Polbank, Getin Bank, Idea Bank, Alior Bank oraz Bank BGŻ.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam