Z karty kredytowej korzystaj rozsądnie

2014-03-18 17:19:00

Karta kredytowa to wygodne rozwiązanie finansowe, z którego warto korzystać w sposób rozsądny. O czym dobrze pamiętać, używając kart kredytowych?

Gdy korzystamy z kart kredytowych, warto zachować zdrowy rozsądek i unikać przykrych pułapek towarzyszących użytkowaniu tego produktu bankowego. Jednocześnie dobrze poznać i wykorzystywać związane z nim udogodnienia. Karta kredytowa ma wiele zalet, ale wymaga kontroli nad wydatkami oraz kalkulowania kosztów podczas zakupów.

Przestrzeganie okresów spłaty

Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z terminami spłat, podawanymi na wyciągu. W ten sposób można regulować kwoty zobowiązań zaciąganych w rachunku kredytowym na czas, co pozwala na uniknięcie naliczania opłat za przekroczenie terminów płatności. Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie niezbędnych przelewów z odpowiednim wyprzedzeniem. Ułatwieniem może być ustalenie zleceń automatycznych spłat karty. Nie można zapominać również o spłacie całego rozliczenia powstałego w danym okresie. W ten sposób można wykorzystać okres bezodsetkowy, w przypadku którego nie jest naliczane oprocentowanie. Jego długość, w zależności od banku, oscyluje wokół 50-60 dni.

Korzystanie z karty kredytowej zgodnie z jej przeznaczeniem

Karty kredytowe zostały stworzone do realizowania za ich pośrednictwem transakcji bezgotówkowych. Wykorzystanie karty do operacji gotówkowych skutkuje naliczaniem odsetek za zaciągnięty kredyt. Dodatkowym wydatkiem jest prowizja za wypłatę z bankomatu. Do transakcji gotówkowych dobrze używać kart debetowych. Podpisując umowę o korzystanie z karty kredytowej, warto sprawdzić, w jaki sposób bank traktuje przelewy realizowane przy wykorzystaniu karty, ponieważ niektóre instytucje zaliczają tego typu czynności do wypłaty gotówki, co prowadzi do naliczania kolejnych odsetek.

Pułapki czekające na użytkowników kart kredytowych

Do podstawowych pułapek towarzyszących kartom kredytowym, oprócz przeoczanych dodatkowych opłat związanych z niewłaściwym użytkowaniem tych produktów, zalicza się słabą kontrolę nad wydatkami. Lekkomyślne wydawanie środków dostępnych w limicie karty może prowadzić do trudnego do spłaty zadłużenia. Rozsądne korzystanie z kart kredytowych zakłada, że pieniądze na nich zgromadzone nie należą do właściciela karty, ale do banku i trzeba je dość szybko spłacić, jeśli chce się uniknąć odsetek oraz dodatkowych kosztów. Dobrze mieć karty kredytowe, które mają niskie oprocentowanie oraz zapewniają możliwość skorzystania z dodatkowych bonusów i programów lojalnościowych oferowanych przez wystawców kart kredytowych.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam