Czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont mieszkania?

2014-03-21 22:07:00

Remont mieszkania oznacza zazwyczaj znaczny wydatek, który często finansujemy kredytem gotówkowym. Nie każdy jednak wie, że interesującym rozwiązaniem w tym przypadku może być też kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny w powszechnej opinii utożsamiany jest z kredytem mieszkaniowym i choć zdobywamy coraz szerszą wiedzę z dziedziny finansów, to takie stawianie na równi obu kredytów ciągle jest aktualne. W rzeczywistości kredyt hipoteczny może być doskonałym rozwiązaniem służącym do sfinansowania nie tylko zakupu nieruchomości, ale nawet remontu już posiadanego mieszkania.

Sprawdź też: Ile kosztuje remont łazienki?

Decydując się na finansowanie remontu z kredytu, w pierwszej kolejności myślimy o kredycie gotówkowym. W przypadku niskich, kilkutysięcznych kwot może to być dobre rozwiązanie, choć należy też mieć świadomość, że będzie ono kosztowne. Oprocentowanie takich kredytów jest zwykle dość wysokie, a okres spłaty często ograniczony, przez co i miesięczne raty mogą w pewnym momencie stać się uciążliwe. Zaletą kredytów gotówkowych jest jednak swoboda w dysponowaniu otrzymanymi pieniędzmi.

Kredyty hipoteczne na remont mieszkania działają na nieco innych zasadach. Po pierwsze musimy dysponować prawem własności do nieruchomości, która to stanie się zabezpieczeniem kredytu. Oczywiście w tej sytuacji musimy liczyć się z obciążeniem hipoteki mieszkania, co dla wielu osób nie jest zbyt korzystnym rozwiązaniem. Z drugiej strony, dzięki takiemu zabezpieczeniu możemy liczyć na znacznie niższe oprocentowanie, a także na wydłużenie okresu spłaty kredytu. Na jakie realne korzyści możemy liczyć? Oprocentowanie kredytu hipotecznego może być nawet o połowę niższe w porównaniu do kredytu gotówkowego, a okres spłaty zamiast kilku lat, może wynosić nawet 20 lat i więcej. Wszystko to oznacza niskie miesięczne raty i niski całkowity koszt takiej operacji.

Sprawdź też: Kredyt na remont nabywanego domu - jakie dokumenty dostarczyć do banku?

Oczywiście kredyt hipoteczny na remont mieszkania posiada też wady. Jest to kredyt celowy, w związku z czym wszystkie środki przyznane w jego ramach muszą być wykorzystane na wydatki związane z remontem, a przed nami będzie stał obowiązek udokumentowania wszystkich zakupów i przeprowadzonych prac. Może nawet dojść do sytuacji, w której bank zechce skontrolować przebieg prac. Inną formą udokumentowania przebiegu prac mogą być wykonywane przez nas zdjęcia. Taki rodzaj kredytu będzie więc korzystny w przypadku poważnych remontów, których koszt liczony jest w dziesiątkach tysięcy złotych.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam