Poznaj zasady udzielania kredytów hipotecznych

2014-03-20 21:19:00

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie stworzone z myślą o osobach chcących kupić nieruchomość. Warto wiedzieć, jakie zasady udzielania takiego kredytu obecnie obowiązują.

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, który spłacany jest latami. Najczęściej jednak osoby decydujące się na taki kredyt wybierają długość okresu spłaty kredytu na poziomie 25 lat. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy ma jednakowe szanse na otrzymanie kredytu pod hipotekę. W tej chwili banki stawiają swoim klientom bardzo rygorystyczne wymogi po to, aby zabezpieczyć się przed stratami związanymi z ewentualnym nieodzyskaniem długu. Skąd biorą się tak duże wymagania? Powód jest prosty: kredyt hipoteczny to ryzykowna transakcja dla banku, która dodatkowo jest rozciągnięta w czasie.

Najważniejsza jest zdolność kredytowa

Współcześnie w Polsce kredyty hipoteczne udzielane są według dokładnie określonych zasad. Oczywiście tego typu oferty dostępne w poszczególnych bankach różnią się między sobą szczegółami. Pomimo tych różnic można mówić także o ogólnych zasadach przyznawania kredytu hipotecznego. Zacznijmy więc od początku, czyli od zdolności kredytowej. Jest to najważniejsza kwestia, od której wszystkie banki zaczynają rozpatrywanie naszego wniosku kredytowego.

Sprawdź też: Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego: dokumenty wymagane przez bank

Zdolność kredytowa jest skrupulatnie obliczana na podstawie różnych parametrów (wynagrodzenie miesięczne - pochodzące z umów, działalności gospodarczej czy też otrzymywanych świadczeń - historia kredytowa, wysokość innych zadłużeń, limitów na rachunku i na karcie kredytowej etc.). Jeśli więc chcemy wziąć kredyt hipoteczny, to najlepiej jest postarać się o jak najlepszą zdolność kredytową.

Szczegółowe informacje o nieruchomości

Kolejnym istotnym element jest sama nieruchomość - dom lub mieszkanie, które chcemy kupić. Bank musi mieć dostęp do informacji na temat jego wartości oraz na temat charakteru porozumienia między nami a sprzedającym lokal. Najczęściej wystarczy posiadanie wstępnej umowy, na podstawie której bank będzie mógł przejść do własnej oceny sytuacji, w jakiej znajduje się wnioskodawca.

Pamiętaj o wkładzie własnym!

Dopiero po spełnieniu tych warunków możemy liczyć na przejście do podpisania umowy o kredyt hipoteczny. Obecnie banki domagają się także od klientów wkładu własnego. Ma to służyć zmniejszeniu ryzyka ze strony banku. Najczęściej wkład własny wynosi od 5 do 20 proc.

Udzielanie kredytu hipotecznego to dokładny i skrupulatny proces, przez który pozytywnie przechodzą tylko tacy konsumenci, którzy w oczach banku są wiarygodni w perspektywie długoterminowej spłaty wierzytelności.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam