Kto skorzysta z leasingu konsumenckiego?

2014-04-14 15:06:00

Leasing konsumencki to rozwiązanie, które umożliwia skorzystanie z zalet leasingu nie tylko firmom, ale także zwykłym konsumentom.

Do niedawna leasing był domeną przedsiębiorców. Było to finansowanie niejako stworzone na ich potrzeby. Jednak od 2011 roku - po zmianie przepisów polskiego prawa - leasing przestał być specyficznym produktem skierowanym tylko do firm. Stał się on dostępny także dla klientów indywidualnych.

Leasing konsumencki to rozwiązanie pozwalające na zakup środków trwałych przez osoby fizyczne. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że mogą z niego korzystać wszyscy konsumenci na rynku. Jedynym, acz podstawowym, warunkiem jest jednakże spełnienie formalnych i finansowych oczekiwań firmy leasingowej. To właśnie one decydują o tym, czy uda nam się uzyskać tę formę finansowania. Leasing konsumencki najczęściej wiąże się z mniejszymi wymaganiami formalnymi niż innego rodzaju produkty finansowe. Stąd też można wnioskować, że z możliwości, jakie on oferuje, będzie mogło skorzystać o wiele więcej osób niż to ma miejsce w przypadku kredytów gotówkowych. Szybsze procedury przyznawania finansowania nie oznaczają jednak, że firma leasingowa całkowicie zrezygnuje z oceny naszej historii kredytowej. Choć możemy liczyć na pewien stopień liberalności w tym zakresie, to nie ma co się spodziewać, że informacje o nas jako kredytobiorcy nie zostaną sprawdzone w Biurze Informacji Kredytowej.

Aktualne oferty leasingu konsumenckiego skupiają się na finansowaniu pojazdów mechanicznych. Pojawia się jednak coraz więcej propozycji, które umożliwiają nam kupienie właśnie w ten sposób np. sprzętu komputerowego.

Trzeba zaznaczyć, że z leasingu konsumenckiego mogą skorzystać wszyscy klienci (po spełnieniu odpowiednich wymogów). Należy jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji ten rodzaju finansowania jest lepszy niż na przykład kredyt. Każdy konsument powinien przed wybraniem leasingu zastanowić się, czy na pewno uważa takie rozwiązanie za najlepsze. Nie musi przecież nam odpowiadać fakt, że finansowany w ten sposób samochód nie będzie naszą własnością przez cały okres użytkowania. Z leasingiem oprócz tej kwestii wiąże się wiele dodatkowych elementów, które dobrze jest na samym początku uwzględnić, tak aby osiągnąć jak największe korzyści z podpisanej umowy.

Ilona Maciejuk