Czy leasing motocykla się opłaca?

2014-03-28 15:38:00

Leasing motocykla to interesująca propozycja zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. Dlaczego się opłaca?

Motocykle to pojazdy mechaniczne, które według przepisów polskiego prawa mogą być objęte finansowaniem leasingowym. Z takiej formy finansowania mogą skorzystać przedsiębiorstwa (mają do wyboru leasing operacyjny oraz finansowy) oraz konsumenci (leasing konsumencki). Nabycie motocykla właśnie w ten sposób to interesująca opcja. Jeśli chodzi o firmy, motocykl może okazać się ciekawą alternatywą dla samochodu i nie mamy tu na myśli tylko i wyłącznie firm cateringowych oraz firm kurierskich. To samo dotyczy klientów indywidualnych. Trzeba jednak zastanowić się, czy tego rodzaju finansowanie jest opłacalne?

Sprawdź też: Leasing operacyjny a finansowy - czym się różnią?

Przy odpowiedzi na to pytanie nie należy kierować się kwestiami technicznymi związanymi z samym motocyklem. Nie odgrywają one tutaj pierwszorzędnej roli. Najważniejszą rolę odgrywa porównanie kosztów finansowania pojazdu leasingiem i kredytem. Oczywiście, jeśli posiadamy gotówkę, to może za nią kupić motocykl, ale większość przedsiębiorstw i konsumentów nie może liczyć na taki luksus. W takiej sytuacji pozostaje im dowiedzieć się, czy lepiej jest wziąć motocykl w leasingu czy w kredycie.

Sprawdź też: Dokąd po tani kredyt na motocykl?

Na korzyść leasingu motocykla z pewnością przemawiają takie kwestie jak szybkie procedury, atrakcyjne warunki spłaty oraz oszczędności podatkowe. Zacznijmy od procedur. Leasing oferuje szybką weryfikację wniosku w zakresie kwestii formalnych i technicznych. Firmy leasingowe zapewniają bardzo szybką obsługę wnioskodawcy, co w wielu sytuacjach ma ogromne znaczenie. W porównaniu do kredytów proces uzyskania leasingu jest one wciąż relatywnie szybszy. Jeśli chodzi o atrakcyjność warunków umowy, to współczesny leasing, czy to firmowy czy to konsumencki, zapewnia nawet finansowanie zakupu w wysokość nawet 100 proc. wartości pojazdu, długie okresy umów, dostępnych także w różnych walutach, a także efektywne zabezpieczenia. W tym miejscu należy również wspomnieć o tym, że częstokroć umowy leasingowe mogą być w znacznym stopniu przez nas negocjowane. To zaś zazwyczaj jest z korzyścią dla leasingobiorcy. Ostatnią, ale na pewno nie najmniej istotną kwestią, są korzyści podatkowe. Leasing to narzędzie dające tzw. tarczę podatkową. Na czym ona polega? W dużym skrócie charakter leasingu jako prawnej formy finansowania pozwala na oszczędności podatkowe sięgające nawet 10 proc.

Podsumowując, w obliczu tych wszystkich faktów leasing motocykla wydaje się być jak najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Ilona Maciejuk