Pożyczka dla nastolatka

2014-04-01 10:32:00

Nastolatek również może liczyć na uzyskanie pożyczki lub kredytu w banku. Musi jednak liczyć się z tym, że dla kredytodawcy jest klientem podwyższonego ryzyka.

Coraz więcej nastolatków pracuje, a nawet zakłada swoje biznesy. Nierzadko dochody uzyskiwane przez młode osoby sprawiają, że nastolatek może cieszyć się całkiem przyzwoita sytuacją materialną. Czy jednak posiadanie regularnego wynagrodzenia na dobrym poziomie powoduje, iż stanie się on wiarygodnym klientem w oczach banków i firm pożyczkowych?

Bez dochodu ani rusz...

Jeśli chodzi o banki, to sytuacja w zakresie pożyczania pieniędzy młodym wnioskodawcom przedstawia się bardzo różnie. Jeśli nastolatek nie jest jeszcze pełnoletni, to nie istnieje możliwość zaciągnięcia przez niego kredytu. Dopiero po przekroczeniu granicy 18 lat może on skorzystać z takiej opcji, ale również nie w każdym banku. Podstawowym warunkiem przyznania kredytu gotówkowego lub pożyczki jest przede wszystkim posiadanie stałych dochodów. Spełnienie tego warunku przez młodą osobę nie będzie jednak od razu oznaczać, że jego wniosek kredytowy zostanie rozpatrzony pozytywnie. Często banki wymagają od osób nawet 24-letnich przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci podpisu poręczyciela. Wszystko zależy od indywidualnych rozwiązań przyjętych przez danego kredytodawcę.

...chyba, że z rodzicami...

Banki znane są z tego, że stawiają przed wnioskodawcami szereg wymogów, które ci muszą spełnić, by mieć szansę na finansowanie. Jeśli jest się nastolatkiem, który pracuje i nawet dobrze zarabia, uzyskanie od takiej instytucji kredytu może sprawiać trudności. Niekiedy jedynym wyjściem będzie skorzystanie z pożyczki wraz z rodzicami, do czego też wiele banków zachęca w takich sytuacjach.

Sprawdź też: Zrób prawo jazdy na kredyt

...albo pożyczysz w firmie pozabankowej

Nastolatek szukający pomocy finansowej w postaci pożyczki gotówkowej zawsze może zwrócić się o nią do pozabankowych firm pożyczkowych. W tym przypadku może liczyć na bardziej przychylne traktowanie. Niemniej jednak trzeba pamiętać o ewentualnych zwiększonych kosztach tego typu usług.

Reasumując, pożyczka dla nastolatka (pełnoletniego!) jest realna, choć uzyskać ją wcale nie jest tak prosto, jak może się to dziać w przypadku osób nieco starszych (minimum 25-letnich).

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam