Dlaczego jestem w BIK-u?

2014-02-24 15:32:00

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja międzybankowa, której nazwa często pojawia się w negatywnych kontekstach, choć tak być nie powinno.

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej. Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego ich nazwiska znalazły się w tym rejestrze. Częstokroć oferty firm pożyczkowych są formułowane w taki sposób, że pożyczki można uzyskać bez BIK. To sugeruje konsumentom, jakoby BIK był jakiś rejestrem nierzetelnych dłużników. To właśnie z tego braku doinformowania bierze się przekonanie, że bycie odnotowanym w bazie BIK jest czymś złym. Powód naszej obecności w tym systemie jest zaś dużo bardziej prozaiczny i ma związek z budowaniem transparentności relacji oraz zaufania do nas - jako kredytobiorców.

Biuro Informacji Kredytowej powstało z myślą o tym, aby dostarczać bankom czy innym instytucjom współpracującym z BIK-iem informacji na temat historii i zdolności kredytowej różnych podmiotów i konsumentów. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju dziennik ocen (na modłę szkolną), w którym zawarte są szczegółowe informacje na temat tego, kiedy i skąd braliśmy kredyty, a także na ile  rzetelnie je spłacaliśmy.

W BIK-u uwzględniane są nasze wszystkie kontakty z instytucjami bankowymi w zakresie różnorodnych produktów kredytowych. Należy pamiętać, że BIK to jednak nie tylko informacje na temat wziętych kredytów, ale także informacje na temat ich jakości. Pod tym terminem kryje się sposób, w jaki spłacaliśmy raty zaciągniętych pożyczek czy regulowaliśmy limity na kartach kredytowych lub w rachunku osobistym. Jeśli więc wszystkie kredyty brane do tej pory opłaciliśmy bez większych opóźnień, to możemy być pewni, że w BIK-u znajdzie się pozytywna informacja na temat naszej osoby lub firmy. Ma to ogromne znaczenie dla nas jako wnioskodawców, ponieważ kategoria jakości kredytu stanowi ponad 70% ostatecznej oceny wystawianej nam przez BIK, która jest brana pod uwagę przy wydawaniu kolejnych decyzji kredytowych, gdy ubiegamy się w bankach o finansowanie. Raport BIK jest również ogólnym odzwierciedleniem naszej zdolności kredytowej. W BIK przechowuje się też informacje o naszych debetach na koncie osobistym, kartach kredytowych, a także wzmianki na temat tego, kiedy ubiegaliśmy się o kredyty w bankach.

Już na wstępie wspomnieliśmy, że BIK powstał konkretnie z myślą o tym, aby dostarczyć kredytodawcom pewnych informacji. To właśnie dlatego, jeśli wzięliśmy jakiś kredyt, jesteśmy już rejestrze BIK. Z naszej perspektywy i z perspektywy banków jest to sytuacja bardzo korzystna. Jeśli nie mamy się czego wstydzić, czyli nasza historia spłat jest nienaganna, BIK służy jako coś na kształt dobrego świadectwa w szkole. Na jego podstawie banki są w stanie ocenić, czy mają do czynienia z klientem rzetelnym i wypłacalnym czy z kimś komu raczej nie warto pożyczać pieniędzy, bo i tak ich nie zechce spłacić.

Renata Grochowska