Czym grozi opóźnianie się z ratą kredytu?

2014-02-26 02:00:00

Przeczuwając, że możemy mieć problem z terminowym spłaceniem raty kredytu, warto dowiedzieć się, jakie mogą być konsekwencje tego, gdy już do podobnego opóźnienia w spłacie dojdzie.

Opóźnianie się ze spłaceniem raty kredytu może mieć poważne konsekwencje, których często można było wcześniej uniknąć. Jeśli odpowiednio szybko zareagujemy i rozwiążemy problem, zanim jeszcze się pojawi, to możemy mieć wtedy pewność, że nie spotkają nas żadne przykrości. Jeśli wiemy, że możemy mieć kłopoty ze spłatą najbliższej raty kredytu, to warto udać się do banku i przedstawić swoją sytuację.

Sprawdź też: Przedawnienie - marzenie pożyczkobiorcy czy żniwo windykatora?

Chowanie głowy w piasek lub czekanie, że problem się sam rozwiąże, jest kompletnie nieskuteczne. Dlaczego? Ponieważ jeśli na konto banku nie wpłynie kolejna rata kredytowa, to rozpocznie on uruchomienie procedury windykacyjnej, nie zdając sobie sprawy z naszej sytuacji - jednakowo traktując tych klientów, którzy przeżywają chwilowe problemy z płynnością finansową, i tych, którzy po prostu uchylają się od płatności, lekceważąc obowiązki wobec kredytodawcy.

Odsetki karne i upomnienia

Pierwszym krokiem banku w wypadku nieuiszczenia raty terminowo jest rozpoczęcie naliczania karnych odsetek. Odsetki tego typu są wysokie, co automatycznie wiąże się z tym, że koszty obsługi kredytu stają się dla nas o wiele większe. W międzyczasie bank rozpocznie wysyłanie do nas informacji i upomnień w sprawie niezapłaconej raty. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Upomnienia tego typu przybierają formę telefonów, SMS-ów, maili oraz monitów listownych. W najlepszej sytuacji (jeśli zapłacimy już zaległą ratę) uda nam się uniknąć rozwiązania z nami umowy. Niemniej jednak nie uda nam się uniknąć konieczności zapłacenia tych dodatkowych kosztów, jakie zdąży już naliczyć nam bank wskutek naszej zwłoki w regulowaniu rat wynikających z harmonogramu spłaty pożyczki.

Wypowiedzenie umowy kredytowej

W sytuacji niezapłacenia odsetek w ogóle i braku skutecznego nawiązania kontaktu z klientem bank może zerwać umowę kredytową, co automatycznie oznacza rozpoczęcie procedury windykacyjnej. Takie procedury mogą przybierać formę ugodową (jeśli jesteśmy skorzy do współpracy z bankiem i udzielania mu wszystkich potrzebnych informacji) lub formę windykacji (czyli wysłanie bankowego tytułu egzekucji i rozpoczęcie działań komornika).

Restrukturyzacja kredytu

Wyżej opisany scenariusz jest ostatecznością. Aby go uniknąć, warto uda się do banku, zanim minie termin spłaty raty, by przedstawić swój problem. Możemy być pewni, że bank poświęci nam uwagę i wspólnie zostanie wypracowane konstruktywne rozwiązanie sytuacji. Najczęściej w takich sytuacjach proponuje się przedłużenie okresu kredytowania, co może przekłada się na zmniejszenie wysokości raty. Bank może nam także zaproponować wakacje kredytowe (niepłacenie rat przez miesiąc lub dwa).

Jak widać, opcji rozwiązania problemu opóźnienia spłaty rat jest całkiem sporo, ale by móc z nich skorzystać, trzeba w porę reagować na wszystkie możliwe trudności w spłacaniu zobowiązań względem kredytodawcy.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam