Co zrobić, gdy brakuje na ratę kredytu?

2014-02-24 16:00:00

Co zrobić, kiedy brakuje nam pieniędzy na spłatę kolejnej raty kredytu? Należy o pomoc zwrócić się przede wszystkim do... banku, który kłopotliwej pożyczki nam udzielił.

Trudności ze spłatą kredytu nie są wcale rzadko spotykaną sytuacją. Informacje na temat zadłużenia Polaków pokazują, że coraz więcej osób ma problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Co trzeba wówczas zrobić? – zapytać może wielu kredytobiorców. Najważniejsze wydaje się trzeźwe podejście do problemu - udawanie, że go nie ma, w niczym nie pomoże. Co więcej, liczenie, że pieniądze jednak się jakoś do końca terminu zapłaty znajdą, również nie ma sensu. Jeśli czujemy, że może nam w tym miesiącu nie wystarczyć pieniędzy na kolejną ratę, to trzeba powiadomić o tym bank. Nie powinniśmy się w takiej sytuacji obawiać, że bank z miejsca potraktuje nas negatywnie i pojawią się groźby lub niemiłe ostrzeżenia. W takiej sytuacji banki podchodzą do klientów w sposób indywidualny i wspólnie z nimi starają się wypracować najlepsze rozwiązanie, które będzie zadowalać obie strony. Należy też pamiętać, że banki są przygotowane na taką ewentualność, jaką są nieoczekiwane problemy finansowe dłużników, co jest regulowane przepisami umowy kredytowej, którą z nimi podpisujemy. Jeśli w miarę szybko udamy się do banku i powiemy o naszej sytuacji, będziemy mogli liczyć na to, że uda się wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie tej trudności.

Na jakie rezultaty możemy liczyć w rozmowie z bankiem? Te najczęściej mają w zanadrzu dwie propozycje. Pierwszą z nich są tak zwane wakacje kredytowe. Jest to odroczenie jednej albo kilku rat kredytu na późniejszy czas. Drugą propozycją jest wydłużenie okresu kredytowania. O ile w przypadku pierwszej propozycji jesteśmy zwolnieni z płacenia jednej lub kilku rat (choć często tylko kapitałowych) i możemy je uregulować w późniejszym okresie w ustalonej wcześniej kwocie, o tyle w przypadku wydłużenia okresu kredytowania wysokość wszystkich rat zostaje obniżona. W tym miejscu należy podkreślić, że to, jakie rozwiązanie zaproponuje bank, zależy od indywidualnej sytuacji finansowej klienta.

Podsumowując, kredytobiorcom przeczuwającym problemy ze spłatą raty kapitałowo-odsetkowej odradza się bagatelizowanie problemu lub doprowadzenie do sytuacji, kiedy będą zmuszeni płacić karne odsetki. O wiele lepiej jest skontaktować się z kredytodawcą i porozumieć się w sprawie rozwiązania tej sytuacji. Choć nie możemy spodziewać się, że każda instytucja zaproponuje nam takie warunki odroczenia spłaty, jakich byśmy sobie życzyli, to możemy być pewni, że na pewno nie pozostanie obojętna wobec naszych problemów - w końcu obu stronom zależy, żeby pożyczka ostatecznie była spłacona bez angażowania w ten proces osoby komornika.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam