Polacy chętniej zaciągają kredyty hipoteczne

2014-02-27 13:00:00

W roku 2013 banki zanotowały znaczny spadek wniosków o kredyty hipoteczne. Poprawa stanu gospodarki, niskie stopy procentowe oraz nowy program Mieszkanie dla Młodych mają zmienić ten trend w roku 2014.

Analitycy przewidują, że w roku 2014 Polacy zawrą około 200 tys. nowych umów kredytowych. Głównych przyczyn ożywienia rynku hipotecznego upatruje się w utrzymujących się na niskim poziomie stopach procentowych, poprawie gospodarki oraz uruchomieniu nowego programu gwarantującego dopłaty do kredytów – Mieszkanie dla Młodych.

Niskie stopy procentowe, wysokie marże

Niestety, samo obniżenie stóp procentowych nie zawsze oznacza tańsze kredyty w ofertach bankowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że część banków podwyższa swoje marże, co sprawia, że koszty kredytów pozostają na zbliżonym poziomie. W porównaniu do października 2013 r. wynika, że 5 spośród 16 banków udzielających kredytów na mieszkania podniosło swoje marże, a tylko jeden dokonał ruchu w drugą stronę. 10 banków nie dokonało dotąd żadnych zmian, jednak wraz z nadejściem wiosny może się to zmienić. Analitycy zgodnie twierdzą, że obniżenia marży mogą dokonać jedynie banki, które będą chciały odzyskać utracony wcześniej udział w rynku. Większość nastawi się na wyższe zarobki z podpisanych umów kredytowych.

Zainteresowanie MDM

W obecnym roku wszedł w życie nowy program rządowy Mieszkanie dla Młodych. Cieszy się on wielką popularnością wśród kredytobiorców. Niektórzy z nich wstrzymywali się z decyzją kredytową niemal przez rok, czekając, aż MdM zostanie uruchomiony. Aby zgłosić się do programu, wystarczy, aby zainteresowany nie był wcześniej właścicielem innej nieruchomości. Jednym z wymogów jest także wiek beneficjenta. Podobnie jak w przypadku Rodziny na Swoim, tak i w Mieszkaniu dla Młodych wiek kredytobiorcy nie może przekroczyć 35 lat. Jeżeli mowa o małżeństwach, to w ich wypadku wystarczy, że wymóg ten spełnia tylko jedno z małżonków.

Kiedy warto wziąć kredyt?

Rada Polityki Pieniężnej w danej chwili wysyła wyraźne sygnały, że nie ma zamiaru podnosić stóp procentowych. Na razie stopa referencyjna zostanie więc na niskim poziomie 2,5 proc. Jest to znakomity moment na złożenie wniosku o kredyt. Zwłaszcza że obecne ceny mieszkań także pozwalają na to, by myśleć o kupnie nieruchomości. Czekanie do wiosny, gdzie wiele banków kusi promocyjnymi warunkami hipotek, wcale nie musi oznaczać, że klienci na tym skorzystają. Zdecydowanie warto zacząć poszukiwania odpowiedniego kredytu już dziś.  

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam