Leasing - tani sposób na zakup maszyn produkcyjnych

2014-05-07 11:07:00

By tanio zakupić nowe maszyny produkcyjne, przedsiębiorcy mają do wyboru dwie opcje zewnętrznego finansowania: leasing i kredyt inwestycyjny.

Każde przedsiębiorstwo, które chce liczyć się na rynku, musi się rozwijać. Zdarzają się jednak sytuacje, w których sfinansowanie inwestycji z własnej kieszeni jest niemożliwe lub ryzykowne. Nie każda firma dysponuje bowiem rezerwami, które pozwolą na natychmiastowe rozpoczęcie działań na rzecz progresu. Także nie wszyscy przedsiębiorcy pozbywają się środków z zaplecza finansowego, wykorzystując je do polepszenia konkurencyjności. Wyjściem może być tymczasem kredyt inwestycyjny lub leasing, który cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. To dobry sposób między innymi na zakup maszyn produkcyjnych.

Dokąd po leasing na zakup maszyn?

Firm, które oferują leasing maszyn, w tym produkcyjnych, jest na rynku niewiele. ING Lease, Idea Bank, BRE Leasing oraz Getin Leasing. Propozycje każdej z nich różnią się od siebie dość znacznie. Oto analiza najkorzystniejszych ofert na przykładzie kwoty 100 tys. zł z 20-procentowym wkładem własnym przy okresie leasingowania wynoszącym 4 lata.

Najlepszą propozycję przedstawia ING Lease. Czynsz w wysokości 1,88 proc., wysokość raty 1 880 zł miesięcznie, co w efekcie przyniesie koszt całkowity 114 360 zł. Wykup przedmiotu w tym wypadku to 6 proc. jego wartości. Tarcza podatkowa wyniesie 20 945,60 zł, co w efekcie sprawi, że faktyczny koszt nabycia maszyny to 95 294,4 zł.

Oferta Idea Bank różni się od ING Lease dość nieznacznie. Czynsz wynosi tutaj 2 proc., rata leasingowa wyniesie zatem jedynie 2 000 zł, a koszt całkowity wzrośnie w porównaniu do ING do 115 000 zł. Wykup to koszt w wysokości 1 proc., tarcza podatkowa wyniesie 22 040 zł. Po jej odliczeniu faktyczna cena zakupionej maszyny wyniesie 94 960 zł.

Pozostałe oferty

ING Lease oraz Idea Bank mają obecnie najkorzystniejsze dla klienta warunki leasingu maszyn. Tylko nieco słabiej sytuacja wygląda w BRE Leasing oraz Getin Leasing. Czynsz w przypadku BRE Leasing to 2,1 proc., w Getin Leasing natomiast 2,09 proc. Przekłada się to odpowiednio na raty leasingowe: 2006 zł oraz 2091 zł. W obu przypadkach koszt wykupu maszyny produkcyjnej to 6 proc. Suma wszystkich kosztów leasingu z BRE Leasing wyniesie 120 300 zł, a w przypadku Getin Leasing osiągnie 124 291,1 zł.

Ilona Maciejuk