Leasing bardziej atrakcyjny niż kredyt samochodowy?

2014-02-24 11:29:00

Gdy w planach pojawia się zakup auta, warto zastanowić się, czy zamiast standardowego kredytu samochodowego nie lepiej jest zdecydować się na leasing. Która forma będzie bardziej atrakcyjna pod względem finansowym?

Leasing to komplementarna względem kredytu forma finansowania, która w wielu sytuacjach jest atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Ma to związek z kilkoma aspektami, o których poniżej.

Dla przedsiębiorcy myślącego o zakupie auta leasing to rozwiązanie kuszące choćby dlatego, że pozwala na obniżenie kosztów podatkowych. Z racji tego, że rata leasingowa to koszt uzyskania przychodu automatycznie podstawa opodatkowania zostaje zmniejszona. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z leasingu powinni też wiedzieć, że często dostępnych jest w ramach niego również wiele dodatkowych korzyści, takich jak karty paliwowe, ubezpieczenia, a także obsługa serwisowa flot samochodowych.

Ważnym atutem tej formy finansowania, o którym jeszcze nie wspomnieliśmy, jest minimalizacja formalności. Jeśli na przykład chcemy nabyć standardowy przedmiot leasingu, to często firma leasingowa stosuje wobec wnioskodawcy procedurę uproszczoną wydawania decyzji leasingowej, która znacznie przyspiesza czas uzyskania zgody na finansowanie.

Ogólnie leasing wydaje się lepszym rozwiązaniem, kiedy chcemy nabyć samochód z wielu powodów. Po pierwsze, wtedy gdy nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej, a wartość auta jest duża (przez to wolno się amortyzuje). Po drugie, kupując auto w leasingu, nie obciążamy swojego majątku zabezpieczeniami. Jeśli zależy nam właśnie na tym, to skorzystanie z leasingu zamiast kredytu samochodowego będzie jak najbardziej słuszne. Po trzecie - i najważniejsze - za sprawą leasingu często możemy kupić samochód taniej. Jest to możliwe z tego względu, że wiele firm leasingowych posiada specjalne rabaty od dealerów. Związane jest to z posiadaniem dużej floty pojazdów. Jako klient indywidualny tylko na tym korzystamy, ponieważ możemy uzyskać niższe koszty zakupu pojazdu.

W tym miejscu należy też dodać, że leasing pozwala na szybkie uzyskanie nowego samochodu, który możemy mieć do swojej dyspozycji nawet już po dwóch dniach od podpisania umowy. Dla wielu przedsiębiorców właśnie taka szybka dostępność pojazdów leasingowanych stanowi istotny atut tej formy finansowania ich nabycia.

Ilona Maciejuk