Przy leasingu wybierz raty malejące

2014-02-27 16:00:00

Leasing to popularna wśród przedsiębiorców forma finansowania pojazdów i innych przedmiotów. Decydując się na nią, warto wybrać raty malejące.

Leasing jest dla przedsiębiorcy korzystną formą inwestowania pieniędzy w sprzęt, auta czy maszyny. Firma, która decyduje się na leasing, oszczędza czas, a po uiszczeniu niewielkiego wkładu własnego, otrzymuje niezbędny produkt. Wybierając leasing jako formę finansowania, przedsiębiorca ma możliwość wybrania dwóch opcji: leasing w ratach równych oraz malejących. Przedmiot leasingu dopóty pozostaje własnością firmy leasingowej, dopóki przedsiębiorca nie spłaci wszystkich rat. Wówczas ma możliwość wykupu sprzętu, auta lub maszyn.

Dlaczego raty malejące?

Raty leasingowe to comiesięczne opłaty, jakie podczas trwania umowy leasingowej musi ponosić osoba, która skorzystała z leasingu. Wybierając wysokość rat, warto brać pod uwagę cały okres ich spłaty. Należy pamiętać, że największy pozytyw rat malejących kryje się w fakcie, że zaciągając kredyt, sytuacja finansowa kredytobiorcy jest jasna. Trudno ją określić w momencie, gdy bierze się pod uwagę najbliższe miesiące lub lata.

Bezsprzeczny pozostaje fakt, że wraz z upływem czasu umowy raty maleją, co jest największym pozytywem. Raty, których wysokość zmniejsza się stopniowo, służą zazwyczaj wzmocnieniu efektów podatkowych, czyli obniżonej podstawie opodatkowania w pierwszych okresach trwania leasingu. Dlatego przy leasingu warto wybrać raty malejące, to najkorzystniejszy wybór.

Niepodważalną zaletą rat malejących jest znacznie niższy koszt odsetkowy w całym okresie leasingowym. Im dłuższy okres leasingu, tym większe oszczędności. Analogicznie raty równe nie dają takiej możliwości oszczędności na kosztach odsetkowych. Jedynym plusem jest bardzo przewidywalna sytuacja, ponieważ rata nie zmienia się przez cały okres umowy leasingowej.

Jak wybrać dobry leasing?

Jeśli nie ma pewności, jakie raty leasingu wybrać, lepiej zdecydować się na raty malejące, ale przy tym konieczne jest sprawdzenie kilku ofert. Warto zestawić kilka propozycji, czemu służą porównywarki internetowe. Najlepiej te, które nie są sponsorowane przez daną firmę oferującą leasing. Zważywszy na to, że sumy nie są małe, a różnice w ofercie konkretnych firm mogą się znacznie różnić.

Leasing z ratami malejącymi przy takim samym oprocentowaniu, jak w przypadku rat równych, może być tańszy nawet o kilkaset złotych. Zwłaszcza gdy wartość danego przedmiotu nie jest mała, a okres umowy dostatecznie długi. Warto wybrać raty malejące, głównie dlatego, aby nie przepłacać. 

Ilona Maciejuk