Kupujesz mieszkanie z MdM? Garaż opłacisz z drugiego kredytu

2014-03-04 02:00:00

Mieszkanie dla Młodych to program rządowy dofinansowań do kredytu hipotecznego, który pomaga w zakupie pierwszego domu lub mieszkania. Dopłatom nie podlegają miejsca parkingowe, garaże czy koszty wykończenia lokalu mieszkalnego.

Na początku należy zaznaczyć, że MdM to program, który zakłada dopłatę pewnej kwoty do zaciągniętego kredytu hipotecznego. Udział może wziąć w nim każdy, kto nie był wcześniej właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Ważne jest też, aby osoba ubiegająca się o pomoc nie miała w chwili składania wniosku ukończonych 35 lat. Niestety, dopłata, którą dostaje beneficjent MdM, naliczana jest jedynie do wartości mieszkania lub domu. Nie są ujmowane koszty remontu, urządzenia, wykupu miejsca garażowego czy parkingowego.

Sprawdź też: Formalności przy kredytach z dopłatą MdM od A do Z

W jaki sposób naliczana jest dopłata?

Po skompletowaniu i przedłożeniu odpowiednich dokumentów bank, w którym wzięto kredyt, wysyła je do Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK ma 60 dni na przelanie odpowiedniej kwoty na konto banku kredytującego, a ten przekazuje je wraz z pozostałą częścią kredytu na konto dewelopera, u którego dokonano zakupu. Trzeba pamiętać, że w razie urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka beneficjentowi MDM przysługuje dodatkowe 5 proc. dotacji. Warunkiem jest to, żeby narodziny dziecka nastąpiły w ciągu pierwszych pięciu lat od momentu otrzymania pieniędzy z kredytu. Wówczas środki można przeznaczyć na wcześniejszą spłatę zobowiązania hipotecznego wobec banku.

Kto może wziąć udział w MdM?

W Mieszkaniu dla Młodych ograniczenia są dwa. Przede wszystkim jest nim granica wieku. Kwalifikują się zarówno single, jak i małżeństwa, ale warunkiem jest nieukończenie przez nich 35. roku życia. W przypadku małżeństw warunek wieku musi być spełniony przez jedną z osób. Ponadto beneficjent nie może być właścicielem innej nieruchomości, a nawet nie mógł być właścicielem innego lokalu w przeszłości. Jeżeli spełnia oba warunki, wystarczy, że uda się do banku, który udziela kredytów z dopłatą MDM, i złoży odpowiednie dokumenty. Obecnie kredytów w ramach MdM udzielają: PKO BP, Pekao S.A., Alior Bank, Getin Noble Bank, BPS i SGB Bank, a od początku kwietnia dołączy do nich BOŚ Bank.

Jakie formalności czekają przy MdM?

Poza standardowymi wymogami, jak przy kredycie hipotecznym, które przedstawi bank, należy przygotować kilka specjalnych dokumentów wymaganych przez program Mieszkanie dla Młodych. Są to wszelkiego rodzaju dokumenty świadczące o stanie rodzinnym, takie jak: akty małżeństwa, urodzenia, zgonu, zaświadczenia o rozwodzie, separacji czy przysposobieniu dziecka. Ponadto najlepiej posiadać umowę przedwstępną z deweloperem bądź też umowę o przeniesieniu lub ustanowieniu własności mieszkania.

Sprawdź też: Czy mogę sprzedać mieszkanie z MdM?

Skorzystanie z MdM może być znakomitym wyjściem, by nieco taniej zapłacić za pierwsze własne mieszkanie. Formalności jest niewiele, więc warto spróbować.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam