Z MdM nie sfinansujesz wykończenia mieszkania

2014-02-24 18:27:00

Program Mieszkanie dla Młodych wspiera zakup pierwszego mieszkania, ale z MdM nie sfinansujesz wykończenia własnego "M".

MdM to program rządowy, który ma ułatwić młodym Polakom zakup pierwszego mieszkania. Posiadanie własnego lokum to marzenie większości młodych ludzi. Również od tego faktu uzależniają decyzje związane z założeniem i powiększeniem rodziny.

Nawet 20 proc. dofinansowania

Zakup mieszkania jest jednak bardzo kosztowny. Dlatego z ciekawą propozycją wyszedł rząd i stworzył program dofinansowania do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych, który wchodzi w miejsce Rodziny na Swoim. Rodziny bezdzietne otrzymają 10 proc. dopłaty, natomiast rodziny wychowujące co najmniej trójkę dzieci uzyskają 15 proc. dofinansowania. Na dodatkowe dotacje - poza oferowanymi w standardzie - liczyć mogą rodziny, którym w ciągu 5 lat od skorzystania z MdM urodzi się lub przysposobią trzecie dziecko.

Czy z MdM sfinansujesz wykończenie mieszkania?

Program nie finansuje wykończenia mieszkania, co dla wielu zainteresowanych projektem oznacza poważny problem. Wiadomo bowiem, że koszt wykończenia nowego lokalu jest bardzo kosztowny i nie zamknie się w niskiej kwocie. Jest to poważne utrudnienie, którego rząd nie wziął pod uwagę. Pozostaje kredyt lub inny rodzaj finansowania. Wsparcia można oczekiwać ze strony firmy deweloperskiej, w której mieszkanie zostanie zakupione.

Inna forma finansowania

MdM nie pokryje kosztów wykończenia mieszkania, ale można poszukać innej formy wsparcia pieniężnego w zaistniałej sytuacji. Propozycje płyną między innymi ze strony deweloperów, którzy w razie dokonania zakupu mieszkania od nich proponują objęcie całości prac wykończeniowych umową deweloperską. Oznacza to, że klienci będą mogli skredytować wykończenie mieszkania niemal w dowolnym banku, innym kredytem. Deweloperom zależy na nowych klientach, sprzedaży mieszkań, dlatego pomagają w znalezieniu najlepszej oferty kredytowej i przygotowaniu niezbędnych dokumentów.

Sprawdź też: Ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego?

Podobnie część banków wychodzi naprzeciw potrzebom chętnych do udziału w programie MdM. Problemem może być jednak zdolność kredytowa. Osoby, które chcą uczestniczyć w projekcie, decydują się na niego właśnie ze względów finansowych. Pojawia się zatem pytanie, czy stać je na wzięcie niemałego kredytu gotówkowego na wykończenie mieszkania. Warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy przed podpisaniem umowy, zwłaszcza że jest to decyzja wiążąca. 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam