Oferty leasingu też można negocjować

2014-03-21 16:42:00

Osoby, które chcą negocjować ofertę leasingu powinny zadbać o otrzymanie przynajmniej kilku propozycji od podmiotów finansujących, co pozwoli wyłonić te oferty i firmy, z którymi warto negocjować oraz pozwoli na wybranie opcji najtańszej.

Decydując się na leasing, warto pamiętać o kilku kwestiach,: na przykład o tym, że koszt oferty leasingu nie zależy wyłącznie od od polityki finansowej danej firmy leasingowej, lecz także od stosunku handlowca, który odpowiada za przygotowanie oferty, czyli - co tu dużo kryć - ważne jest to, czy ów handlowiec zrealizował już plan miesięczny lub okresowy czy też zależy mu na podniesieniu wyniku sprzedażowego. Stosunek handlowca do złożonej klientowi oferty ujawni się już na wstępie i przybierze oczywiście formę pozytywną lub negatywną.

Jak podkreśla wielu specjalistów, najlepiej skupić swoją uwagą na negocjacji ofert dobrych i zbliżonych do własnych potrzeb. Jeśli chodzi o sam sposób negocjacji, to jest on zależny od doświadczeń i osobowości wnioskującego o finansowanie. Negocjowanie bez zadęcia, w spokoju i z szacunkiem do pracy przedstawicieli firm leasingowych może przy tym przynieść najlepsze i wyczekiwane wyniki. Zachowanie się wyniośle wobec  leasingodawcy w momencie wyboru jest bardzo niemile widziane. Zresztą ta zasada nie dotyczy wyłącznie leasingu, ale odnieść ją można do wielu dziedzin finansowo-biznesowych. Warto o odpowiednim zachowaniu pamiętać, gdyż nawiązane relacje z leasingodawcą są długoterminowe, dlatego obustronna życzliwość jest istotna. W razie jakichkolwiek kłopotów czy wypadków losowych to w firmie leasingowej warto szukać sojusznika, dlatego warto pozostawić po sobie doskonałe wrażenie nie tylko dobrego i rzeczowego negocjatora, ale i dobrze wychowanego człowieka.

Gdy przechodzi się do konkretów, czyli gdy zawarcie umowy jest coraz bliższe, wówczas warto zadać przedstawicielowi firmy leasingowej kilka istotnych pytań. Zanim zapadnie ostateczna decyzja z naszej strony o podpisaniu - bądź nie - umowy, należy dokładnie przeanalizować warunki proponowanej  umowy i OWUL, zastanowić się nad wynegocjowanymi kosztami oraz zadać handlowcowi garść ważnych pytań dotyczących na przykład: faktycznych kosztów początkowych, ubezpieczenia, kosztów wyceny, możliwości cesji umowy leasingu na inną firmę, konsekwencji związanych z zaległościami i opóźnieniami w spłacaniu rat, stopy oprocentowania oferty leasingowej, możliwości obliczania dyskonta, terminu wpłaty pierwszej raty miesięcznej i kolejnych terminów płatności. Po uzyskaniu wyczekiwanych odpowiedzi i rozwianiu wątpliwości warto przed samym podpisaniem umowy przeczytać ją i załączone do niej wszystkie inne dokumenty odpowiednio wcześniej, aby potwierdzić wcześniejsze ustalenia, zagwarantowaną ofertę, prawidłowość danych firmowych, kwoty przedmiotu leasingu, danych dostawcy etc. Gdy będziemy skrupulatni podczas studiowania tego, co podpisujemy, z pewnością wyjdziemy na tym z korzyścią.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam