Etapy wnioskowania o kredyt hipoteczny

2014-03-19 11:12:00

Dla wszystkich zainteresowanych zaciągnięciem kredytu hipotecznego opisujemy etapy wnioskowania o niego.

Kredyt hipoteczny to spore wyzwanie dla domowych finansów. Decydując się na niego, należy najpierw dokładnie ocenić własną sytuację finansową i jeśli zajdzie taka potrzeba, spróbować podreperować najpierw nasz domowy budżet. Mamy tu na myśli pozbycie się posiadanych obecnie kredytów, wyszacowanie dokładnie przychodów oraz ocenienie perspektyw spłaty. Lepiej zrobić to na samym początku tak, żeby nie mieć żadnych złudzeń co do tego, czy uda nam się uzyskać, a później spłacić kredyt.

Sprawdź też: Gdzie znaleźć kalkulator zdolności kredytowej do kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny brany jest najczęściej na budowę domu lub zakup mieszkania. Zanim więc zdecydujemy się na złożenie w banku wniosku o niego, musimy dokładnie wybrać nieruchomość, która nas interesuje. Nie wolno nam zlekceważyć tego kroku. Kto wie, czy nie jest on najważniejszy.

Umowa przedwstępna

Jeśli już mamy za sobą planowanie finansowe i wybór lokum, możemy przejść do konkretów. Wiążą się one z dwoma czynnościami - umową przedwstępną oraz wnioskiem kredytowym. Umowę podpisujemy z deweloperem lub sprzedającym mieszkanie. Należy na niej zawrzeć wszystkie kluczowe informacje na temat transakcji, jak również wpisać termin zawarcia ostatecznej umowy.

Wniosek kredytowy

Posiadając już umowę przedwstępną, możemy się udać do banku. Nie wolno zapomnieć o najważniejszym komponencie, jakim jest komplet wymaganych dokumentów. Bez niego doradca bankowy niewiele może zdziałać, dlatego też zaleca się dokładne przestudiowanie wszystkich wymagań banku, aby nie pominąć jakiegoś dokumentu. Wyposażeni w te dokumenty przystępujemy do wypełnienia wniosku kredytowego. Tu należy nastawić się na dużo szczegółowych pytań.

Sprawdź też: Od wniosku do wypłaty, czyli ile przyjdzie czekać na kredyt hipoteczny

Po wypełnieniu wniosku musimy poczekać na decyzję banku oraz propozycję kredytowania dla nas. Takie decyzje są wydawane w sposób warunkowy. Składając wnioski do różnych banków właśnie w jednym momencie, możemy je porównać i wybrać najlepszą dla nas opcję. Jeżeli wybierzemy już ofertę, to najczęściej trzeba zebrać dodatkowe dokumenty wymagane przez bank i dopiero wtedy możemy podpisać umowę o kredyt hipoteczny. Banki w ten sposób maksymalnie zabezpieczają się przed ryzykiem niespłacalności kredytobiorcy.

30 dni na podpisanie umowy o kredyt

Ostatnie etapy wnioskowania to decyzja kredytowa oraz podpisanie umowy kredytowej. Mamy na to wszystko zwykle 30 dni od wydania decyzji. Po nich następuje uruchomienie kredytu i przelanie kwoty na nasze konto.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam