Jak tani może być kredyt w banku?

2014-02-28 22:30:00

Kredyty bankowe są zdecydowanie tańsze od większości pożyczek oferowanych przez prywatne firmy. A jak tani może być kredyt w banku?

Niemal wszyscy konsumenci poszukują zawsze najtańszych rozwiązań. Tak samo jest w przypadku kredytów i wszelkiego rodzaju form pożyczania gotówki. Jak wybrać najtańszą ofertę, skoro w reklamach i na ulotkach wszystkie są najtańsze? Gdzie leży granica taniego kredytu? Odpowiedzi poszukamy dzięki portalowi Comperia.pl, który służy do porównania między innymi kredytów.

Niskie kwoty kredytów i krótki okres

Jeżeli chodzi o ceny kredytów, to dość logiczne jest, że te krótsze są najtańsze. Skoro pożycza się daną kwotę na trzy-cztery miesiące, a nie na kilka lat, to siłą rzeczy spłaca się mniej odsetek, a więc pożyczka generuje mniejsze koszty. Dlatego najtańsze są właśnie kredyty krótkie. Przykładowo: za pożyczony 1 tys. zł na miesiąc w BOŚ Banku należy oddać po miesiącu tylko 1 009,38 zł, co daje bardzo niskie RRSO, na poziomie 11,87 proc.

Kredyty na rok i półtora roku

Kredyty bankowe na jeden miesiąc nie są jednak w bankach popularne - są one głównie domeną chwilówek i firm pozabankowych. Warto przeanalizować wobec tego  kredyty na większe kwoty i krótsze okresy spłaty. Przy 15 tys. zł pożyczonych na rok najtańszy kredyt proponuje Plus Bank. Całkowity koszt Kredytu na Urodziny wyniesie 15 950,71 zł (RRSO 12,16 proc.). Z kolei Pożyczka pieniężna bez Programu ubezpieczeniowego w ofercie „0 proc. prowizji" z ING Banku Śląskiego kosztować będzie niewiele więcej, w ostatecznym rozrachunku wyniesie 16 034,92 zł (RRSO 13,23 proc.). Wydłużenie okresu spłaty o kolejne pół roku, czyli do 18 miesięcy, sprawi, że przy pożyczce 15 tys. zł te same banki również udzielą najlepszych warunków. Zmieni się jedynie opcja z pozycji trzeciej, w której Raiffeisen Polbank zostanie zastąpiony przez Bank Pocztowy.

Krótszy okres, niższy koszt

Im krócej trwa kredyt, tym jego koszt ostateczny jest niższy. Warto też zwrócić uwagę na to, że w zależności od kwoty i okresu spłaty ten sam bank, w tej samej ofercie może zaproponować różne oprocentowanie. Przed udaniem się po kredyt warto dokładnie sprawdzić możliwości za pomocą porównywarki. Należy także pamiętać, że nawet najdroższe kredyty w banku i tak przeważnie są tańsze od pożyczek pozabankowych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam