Czy nowe firmy mogą skorzystać z leasingu uproszczonego?

2014-02-28 21:28:00

 Nowe firmy mogą korzystać z leasingu uproszczonego pod pewnymi warunkami. Dowiedz się, jakimi.

Leasing to forma finansowania bardzo przydatna dla wielu przedsiębiorców. Im dłużej firma istnieje na rynku, tym większe szanse ma na dobrą ofertę leasingu. Jeśli jednak o leasing stara się nowy podmiot rynkowy, sprawa się komplikuje. Są jednak instytucje, które mimo tego udzielą finansowania początkującym przedsiębiorcom.

Leasing uproszczony

Choć w przeważającej mierze leasingodawcy wolą kierować swoją ofertę do stabilnego przedsiębiorcy, można liczyć na znalezienie całkiem korzystnej oferty przeznaczonej dla młodego odbiorcy. Leasingodawca, który daje mu szansę, zdaje sobie sprawę, że start z własnym biznesem nie jest prosty, a koszty zakupu niezbędnego sprzętu potrafią być naprawdę znaczne. Pojawia się zatem pytanie, czy nowe firmy mogą przy tym skorzystać z leasingu uproszczonego. Odpowiedź jest prosta. Istnieje uproszczona wersja leasingu, bez konieczności posiadania historii w BIK-u. Ten typ leasingodawcy celuje właśnie w młode firmy, którym inni nie chcą udzielić leasingu.

W przypadku leasingu zazwyczaj nie jest istotne, czy młody przedsiębiorca spłaca inne kredyty, a same raty leasingowe nie obciążają jego zdolności kredytowej. Każda firma leasingowa stosuje własne kryteria oceny zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy, ale zazwyczaj trzeba działać na rynku przynajmniej przez 3-6 miesięcy, aby wykazać, że przedsiębiorca sobie radzi i ma szansę na dalszy rozwój, nie zaś upadek. Jeśli przedsiębiorca wykaże niewielkie przychody w tak krótkim czasie istnienia firmy, szanse na uzyskanie leasingu uproszczonego są tym bardziej możliwe. Istnieją jednak instytucje i banki, jak np. Idea Bank, której oferta leasingowa skierowana jest do firmy, która dopiero zaczęła działalność.

Warunki leasingu uproszczonego

W przypadku leasingu na auto większość leasingodawców finansuje jedynie auta do 3,5 tony. Mimo tego zainteresowani znajdą również firmy, które oferują leasing pojazdów specjalnych oraz maszyn budowlanych, choć podobnych ofert na pewno będzie mniej niż tych standardowych. W kwestii konkretnych warunków leasingu zazwyczaj wpłaty początkowe muszą mieścić się w granicach 10-20 proc. wartości danego przedmiotu, towaru.

Uproszczona procedura leasingowa powoduje przy tym, że do wniosku o finansowanie przedsiębiorca nie musi dostarczać dokumentacji dochodowej, wystarczy jego oświadczenie o dochodach oraz standardowe zaświadczenia, takie jak wpis do ewidencji działalności gospodarczych, potwierdzenia nadania numeru REGON i NIP.

Ilona Maciejuk