Maszyny rolnicze najlepiej brać w leasing

2014-02-21 17:16:00

Zakup maszyn rolniczych można sfinansować z wykorzystaniem kredytu lub (łatwiejszego do pozyskania) leasingu. Na jakich warunkach można skorzystać z leasingu maszyn oraz kiedy jest to dobrym rozwiązaniem?

Leasing staje się coraz popularniejszą formą finansowania zakupów, będącą alternatywą wobec pożyczek oraz kredytów. Leasing kojarzy się głównie z nabyciem pojazdów, ale dobrze wiedzieć, że leasingować opłaca się również maszyny. Do atutów tego produktu finansowego można zaliczyć m. in. możliwość zawarcia umowy na krótki czas. Coraz częściej na leasing decydują się rolnicy. Spora liczba ofert kierowanych do tej grupy klientów wynika z modernizacji wsi, a co za tym idzie, zapotrzebowania na nowoczesne maszyny.

Kiedy korzystać z leasingu?

Do korzyści z finansowania zakupów z wykorzystaniem leasingu można zaliczyć przede wszystkim to, że często nie ogranicza on zdolności kredytowej spłacającego w tak dużym stopniu jak kredyt. Ponadto leasing dość łatwo uzyskać. W przypadku gospodarstw rolnych leasing sprawdza się przede wszystkim w sytuacji prowadzenia pełnej księgowości. Gospodarstwa stosujące się do tej zasady mogą wliczać do kosztów prowadzenia działalności całą ratę leasingu. Dodatkowo rozliczany jest również podatek VAT. 

Warunki leasingu dla rolnictwa

Na rynku finansowym coraz więcej firm przygotowuje oferty dedykowane rolnikom. Pozwalają one na wykorzystanie leasingu w nabyciu zarówno maszyn, jak też urządzeń rolniczych. W takiej sytuacji spłacanie rat jest możliwe w sposób sezonowy. Gospodarstwom rolniczym znacznie łatwiej finansować leasing niż kredyt, gdyż w pierwszym z wymienionych przypadków raty można regulować, gdy pojawiają się przychody, zależne od rodzaju produkcji rolnej, czyli sezonowych zbiorów. Wiele instytucji zapewnia klientom możliwość załatwienia wszystkich formalności w miejscu ich zamieszkania. Podpisując umowę leasingu można określić wysokość wkładu własnego, czas trwania porozumienia, okres spłaty pożyczki a nawet walutę, w jakiej będzie zaciągnięte oraz regulowane zobowiązanie. Za pomocą leasingu można finansować zarówno zakup nowych, jak i używanych maszyn.

Dokumenty potrzebne do uzyskania leasingu

Formalności związane z leasingiem, w tym zakres niezbędnych dokumentów, zależą od wymagań firm leasingujących maszyny. Do niezbędnych dokumentów można zaliczyć numery NIP, REGON, informacje z KRS lub CEIDG. W większości przypadków procedura związana z podpisywaniem umów leasingu jest dużo prostsza od tych, towarzyszących kredytom. Dodatkowo istnieje szeroki wachlarz możliwości negocjowania warunków umowy.

Marzena Kazbieruk