Ile trwa najdłuższy okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

2014-06-12 10:32:00

Z ostatnich badań wynika, że polscy użytkownicy kart kredytowych w 30 proc. w ogóle nie są świadomi, że posiadają ową kartę. Jeszcze większa część konsumentów sporadycznie korzysta z dobrodziejstw karty kredytowej.

Karta kredytowa jest narzędziem, które pozwala na zadłużenie się do określonej z góry kwoty. Wyglądem przypomina tradycyjną kartę debetową, jednak jej funkcjonalność znacznie wykracza poza ramy standardowej karty.  

Kartę kredytową określa kilka najważniejszych parametrów. Pierwszym jest okres bezodsetkowy. Jest to na tyle ważna kwestia, że traktuje o maksymalnej zwłoce w spłacie zadłużenia na naszym plastiku. W większości przypadków okres bezodsetkowy trwa 56 dni. To prawie dwa miesiące. W tym czasie kredytobiorca może spłacić swoją kartę bez dodatkowych kosztów. Najdłuższy okres bez odsetkowy uzyskamy w banku BNP Paribas wynosi on aż do 61 dni. W Eurobanku oraz w ING Banku Śląskim ów okres bez odsetkowy trwa zaledwie do 52 dni.  

Innym wskaźnikiem cenowym, który określa atrakcyjność karty kredytowej, jest oczywiście oprocentowanie. A te w przypadku karty kredytowej bywa wysokie. Otóż banki coraz częściej oferują promocyjne oprocentowanie w sytuacji, kiedy konsument zdecyduje się na otwarcie linii kredytowej tu i teraz. Sygma Bank oferował w pewnym momencie jedynie 9, 9 proc. W lwiej części przypadków oprocentowanie na karcie kredytowej waha się nawet do 16 proc.

Większość banków narzuca także na kredytobiorców obowiązek płatności za kartę w skali roku. W momencie, kiedy dokonamy określoną ilość transakcji, wówczas bank może obniżyć nam opłaty. Tak dzieje się w banku Credit Agricole, gdzie wystarczy kilka transakcji w miesiącu kartą kredytową, aby całkowicie zniwelować opłatę. Karty warunkowo bezpłatne to as w rękawie poszczególnych banków. Dają one możliwość bezpłatnego korzystania z plastiku, jednakże obligują kredytobiorców do stałego korzystania z karty. Jest to jednakże alternatywa dla osób, które planują regularnie korzystać z karty.

Dużym atutem kart kredytowych jest bez wątpienia fakt, że spłacane w czasie nie mnożą nam dodatkowych kosztów. Ponadto po wykorzystanym i spłaconym limicie może ponownie podjąć pieniądze.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam