Nie przepłacaj za ubezpieczenie auta

2014-02-19 23:43:00

Zakup obowiązkowej polisy OC czy dobrowolnego ubezpieczenia AC to zawsze dość znaczny wydatek. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nawet bez posiadania określonych zniżek, możemy nieco wpłynąć na obniżenie ceny polisy.

Zakłady ubezpieczeń stosują różne procedury określania stopnia ryzyka ubezpieczeniowego, mające przełożenie na ustalanie wysokości składki. Im jesteśmy bezpieczniejszymi kierowcami - i ma to wymierne odzwierciedlenie w naszych doświadczeniach za kierownicą - na tym większe zniżki możemy liczyć. Jeśli jednak nasz styl jazdy przekłada się na ryzyko powodowane na drodze i doprowadził on już do mniej lub bardziej poważnych kolizji, to zamiast zniżek możemy nastawić się na zwyżki. Istnieją jednak sytuacje, w których nasza historia za kierownicą nie będzie miała aż takiego znaczenia.

W pierwszej kolejności należy zacząć od znanej i stosowanej od setek lat metody, jaką są negocjacje. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, że agent ubezpieczeniowy może w pewnym zakresie manipulować ceną polisy, a co za tym idzie, odpowiednio ją obniżyć. Jeśli liczymy na powodzenie rozmów o cenie polisy, musimy też uzbroić się w solidne argumenty. W tym przypadku bezszkodowa jazda może być jednym z nich. Warto też zorientować się w cenach oferowanych przez innych ubezpieczycieli. Żaden agent nie będzie bowiem chciał, żebyśmy udali się do konkurencji i jeśli tylko będzie miał możliwość zaproponowania nam lepszych lub przynajmniej równorzędnych warunków, istnieje duże prawdopodobieństwo, że z tej sposobności skorzysta.

Kolejną metodą obniżenia ceny polisy będzie skorzystanie z ofert pakietowych, które w ramach polisy Autocasco przewidują wykupienie ubezpieczenia na życie lub innego. W takich przypadkach możemy liczyć na kilka, do kilkunastu procent zniżki. Nie jest też tajemnicą, że jeśli skorzystamy z ubezpieczenia OC i AC u jednego ubezpieczyciela, to również zazwyczaj spotkamy się ze specjalną, korzystną ofertą.

Kolejną możliwością, coraz częściej udostępnianą przez firmy ubezpieczeniowe, jest zamawianie polisy przez Internet i płatność kartą. Dzięki temu również możemy liczyć na kilka procent zniżki. Przy okazji płatności warto zwrócić uwagę na fakt, że zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest opłacenie całej polisy jednorazowo. Rozłożenie płatności na raty z pewnością będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, które mogą sięgać nawet do 30 procent wartości polisy.

Poza tym warto monitorować rynek ubezpieczeniowy, ponieważ wiele zakładów ubezpieczeń stosuje różnorodne promocje. Może to być premiowanie dodatkowych zabezpieczeń montowanych w samochodzie, ale też zwykłe polubienie fanpage’u na Facebooku. Wyobraźnia i pomysłowość ubezpieczycieli w tej kwestii pewnie nie raz nas zaskoczy.

Emilia Kasińska