Czy płatności kartą kredytową przez Internet kosztują?

2014-02-07 05:00:00

Internet stwarza szerokie możliwości przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, także tych dokonywanych z użyciem karty kredytowej. Płatności czy przelewy z karty możemy zlecać o dowolnie ustalonych przez siebie porach, niezależnie od miejsca pobytu - o ile posiadamy dostęp do sieci. Czy takie operacje wiążą się jednak z dodatkowymi kosztami?

Coraz więcej sklepów internetowych umożliwia konsumentom płacenie za zakupy kartą kredytową. By zdobywać coraz większe rzesze klientów, udostępniają one różne opcje płatnicze, także te najbardziej zaawansowane technologicznie (np. przelewy przez Facebooka czy e-mail).

Płatność kartą kredytową przez Internet przebiega praktycznie tak samo, jak w przypadku karty debetowej. Mamy do czynienia z tą samą procedurą, wpisywaniem numeru karty i podawaniem własnych danych osobowych. Wszystko odbywa się w centrum autoryzacyjno-rozliczeniowym, które wymaga od użytkownika wprowadzenia informacji o jego karcie. Gdy płatność zostanie zaksięgowana, sklep może przystąpić do wysyłki towaru. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku karty debetowej pieniądze są pobierane w formie automatycznego przelewu z naszego konta bankowego. Z kolei w przypadku płatności kartą kredytową pieniądze pobierane są ze specjalnego konta z naszym limitem kredytowym.

Pozostaje jednak pytanie - czy płatność kartą kredytową online wiąże się z jakimiś opłatami, czy jest to czynność całkowicie darmowa dla kupującego? Nie da się na nie udzielić ogólnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od banku i sprzedawcy. Fakty są takie, że transakcja bezgotówkowa kartą kredytową wymaga odpowiedniego systemu, udziału specjalistycznych programów komputerowych i organizacji działań wielu podmiotów. Te usługi nie są darmowe i nigdy nie będą. Czy prowizja pobierana za nie obciąża użytkownika karty kredytowej? W tym zakresie sprawy przedstawiają się bardzo różnie. Większość internetowych sprzedawców pokrywa prowizje z własnej kieszeni - często dzieje też tak, że prowizja jest niejako wliczona w cenę produktu. W ten sposób możemy jej w ogóle nie zauważyć.

Dodatkowo niektóre banki zaliczają przelewy z karty kredytowej do transakcji gotówkowych, przez co automatycznie rachunek karty zostaje obciążony prowizją analogicznie do sytuacji, gdybyśmy te pieniądze wypłacali w postaci gotówkowej z bankomatu. W tej sytuacji od wydanej kwoty będą naliczane również odsetki bez możliwości skorzystania z tzw. grace period, czyli okresu bezodsetkowego.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam