Jakiego oprocentowania kredytów hipotecznych oczekiwać w 2014 r.?

2014-02-20 15:00:00

Każda osoba spłacająca kredyt hipoteczny z dużą uwagą wyczekuje wszelkich informacji o zmieniających się stopach procentowych i prognozach RPP. Na jakie oprocentowanie mogą oni liczyć w 2014 roku?

Wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych zależy w dużej mierze od stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. W 2013 roku osoby spłacające swoje zobowiązania mogły liczyć na znaczne obniżki, w wyniku których miesięczna rata kredytu spadła w niektórych przypadkach nawet o kilkaset złotych. Wynika to z faktu, iż w przeciągu całego ubiegłego roku, RPP aż 6-krotnie obniżała stopy procentowe NBP, przez co WIBOR w najczęściej używanej przez banki, 3-miesiecznej stawce spadł z poziomu 4,10 procent w styczniu 2013, aż do 2,65 procent na zakończenie ubiegłego roku, kiedy to stopy procentowe osiągnęły rekordowo niski poziom 2,5 procent. Był to rekordowy wynik, dlatego osoby spłacające kredyty hipoteczne z jeszcze większa uwagą przyglądają się temu, na jakie oprocentowanie mogą liczyć w ciągu kolejnego roku.

Z prognoz i deklaracji RPP wynika, że osoby posiadające zobowiązania hipoteczne wobec banków również będą mogły bieżący, 2014 rok uznać za udany. Stawki stóp procentowych mają bowiem utrzymać się na poziomie 2,5 procentowym, a więc również raty kredytów nie powinny zmienić się w znaczący sposób, choć oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że do wykorzystywanej stawki WIBOR banki doliczają marżę, która w znaczący sposób przyczynia się do wysokości raty kredytowej i ostatecznego kosztu całego kredytu. Przynajmniej do połowy obecnego roku zmiany mogą być jednak kosmetyczne, więc budżet osób z kredytem hipotecznym na karku nie będzie dodatkowo obciążony.

Już w listopadzie 2013 roku RPP poinformowała, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na 2014 rok jest pozostawienie obecnie obowiązujących stóp procentowych przynajmniej do połowy tego roku. Zostało to potwierdzone w grudniu, co daje duże prawdopodobieństwo, że osoby spłacające swoje kredyty mieszkaniowe mogą liczyć na niskie raty nawet do września, kiedy to ewentualne zmiany stóp procentowych wpłyną na zmianę stawek WIBOR. Ciężko jednak przewidzieć, co nastąpi po tym okresie, chociaż odczuwalnych zmian można spodziewać się nie wcześniej, niż już w roku 2015.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam