Ile wynosi średnie oprocentowanie rzeczywiste kredytów hipotecznych?

2014-02-05 20:22:00

Sprawdzamy, ile w początkach 2014 r. wynosi średnie oprocentowanie rzeczywiste (RRSO) kredytów hipotecznych.

Wysokość oprocentowania nominalnego kredytu hipotecznego wpływa na wysokość odsetek, jakie trzeba będzie zapłacić bankowi za pożyczkę. Wskaźnik ten nie jest jednak wystarczający, by móc wycenić wszystkie koszty umowy kredytowej. Znacznie lepiej z uwagi na to posługiwać się w ocenie danej oferty jej oprocentowaniem rzeczywistym (RRSO).

Sprawdź też, jak kształtuje się średnie RRSO w 2015 roku!

Na oprocentowanie nominalne kredytu, w tym hipotecznego, składa się marża banku oraz stopa procentowa WIBOR lub LIBOR czy też EURIBOR (w zależności od waluty, w jakiej mamy wzięty kredyt). Pierwszy komponent jest zyskiem banku i zazwyczaj nie zmienia się w trakcie całego okresu kredytowania (można jednak go na początku negocjować). Drugi element składowy jest z kolei zmienny, a na to, ile wynosi w danym czasie, ma wpływ aktualna sytuacja gospodarcza w kraju i za granicą.

Oprocentowanie nominalne kredytu wchodzi w skład oprocentowania rzeczywistego. Czym oba wskaźniki się różnią? W przypadku oprocentowania nominalnego mamy do czynienia prawie zawsze z niższymi wartościami. Wynika to stąd, że tutaj wliczane jest tylko oprocentowanie kapitału. W przypadku oprocentowania rzeczywistego uwzględniane są zaś także inne koszty związane z obsługą pożyczki. Ten podział jest bardzo adekwatny w kontekście potrzeb kredytobiorcy. Chce on wszak wiedzieć, ile w praktyce będzie musiał zapłacić za pożyczone pieniądze, a nie jedynie poznać wysokość samych odsetek od kapitału uzyskanego do ręki.

Sprawdź też: Kredyt hipoteczny - z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?

Wiedząc już, że w ocenie rentowności każdego kredytu hipotecznego najlepiej jest posługiwać się oprocentowaniem rzeczywistym, a także mając świadomość tego, co się na nie składa, możemy przejść do zasadniczego pytania - ustalenia, jakie są średnie poziomy tego oprocentowania w Polsce. Przeglądając aktualne propozycje banków z lutego 2014 r. możemy stwierdzić, że poziom oprocentowania rzeczywistego wyznaczanego dla poszczególnych ofert różnych banków znacznie się różni. Przeanalizowawszy dziesięciu ofert kredytów hipotecznych proponowanych przez największe banki można stwierdzić, że średnia oprocentowania rzeczywistego dla kredytów hipotecznych w lutym 2014 r. oscyluje wokół 4,65 proc. Najniższe RRSO, równe 4,09 proc., dostępne jest w tym miesiącu w PKO Banku Polskim w ramach oferty pakietowej "Własny Kąt Hipoteczny".

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam